Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-06-15 19:02:00 przez eb

Krakowskie Centrum Muzyki wyrasta z ziemi

Pełną parą ruszyła budowa Krakowskiego Centrum Muzyki  przy ul. Piastowskiej, na tzw. Cichym Kąciku. Obiekt jest bardzo wyczekiwany zarówno przez krakowskich muzyków, jak i melomanów.

Dyrektorowi Capelli Cracoviensis marzą się już nawet „koncerty na budowie”, żeby przyzwyczajać krakowian, że w Cichym Kąciku za chwilę będzie rządziła muzyka.

Na razie jednal trwają prace ziemne i budowa fundamentów. Stan surowy Centru, ma być gotowy w polowie przyszłego roku..

Co wyróżnia Centrum Muzyki spośród wielu innych, podobnych obiektów? Przede wszystkim – wspaniały widok na Wawel i Stare Miasto. Ponadto, choć to melodia przyszłości , doskonała akustyka. Jej projekt  przygotowało renomowane niemieckie biuro BBM Müller (prof. Karlheinz Müller, Petra Nies). To samo, które opracowało akustykę w Centrum Muzyki w Lusławicach, a także w wielu innych, muzycznych obiektach na całym świecie.

Co ciekawe, sala koncertowa będzie wpuszczona głęboko w ziemię. Takie są wymogi planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru Krakowa. Sala ma pomieścić 1000 słuchaczy, 120-osobową orkiestrę i 80-osobowy 

Natomiast nowoczesny, minimalistyczny budynek będzie otoczony pięknym, parkiem, harmonizującym z otwarta przestrzenią Błoń.

Prawie gotowy jest już budynek parkingu na 195 miejsc, Ten obiekt, którego dach ma być pokryty osiągalnością, będzie oddany do użytku już w sierpniu tego roku.

info i zdjęcie: Magiczny kraków