Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-11 12:14:38 przez system

Krakowskie skupienie geniuszy

Ok. 450 geniuszy z całego świata przyjechało do Krakowa na rozpoczynający się w środę 11 sierpnia Europejski Zjazd Mensy. Mensa to najstarsza i najbardziej znana organizacja, która skupia ludzi o wysokim ilorazie inteligencji.

Jak powiedział PAP jeden z organizatorów wydarzenia Konrad Mikułko, na Europejskim Zjeździe Mensy członkowie tego stowarzyszenia spotykają się po raz dziewiąty, a po raz pierwszy w Polsce. Podczas Zjazdu w Krakowie świętują także 70-lecie Mensy.

Najinteligentniejsi ludzie świata – głównie z Europy – mają być pod Wawelem do niedzieli. W tym czasie będą dyskutować, ale i zwiedzać najciekawsze zabytki i instytucje w mieście.

- Zjazd ma na celu integrację członków stowarzyszenia, wymianę międzykulturową i poznawanie kultury kraju, który jest organizatorem spotkania. Chodzi również o stworzenie platformy ułatwiającej wymianę doświadczeń w zakresie propagowania wiedzy o inteligencji – wyjaśnił Mikułko.

Mensa International to najstarsza i najbardziej znana organizacja zrzeszająca osoby o najwyższym ilorazie inteligencji. Liczy ponad 120 tys. członków ze 100 krajów świata.

Krajowe oddziały Mensy istnieją w ponad 40 państwach. W Polsce stowarzyszenie liczy ponad 1,5 tys. aktywnych członków. Aby należeć do Mensy – mówił Mikułko – trzeba zdobyć odpowiednią liczbę punktów w teście IQ. Testy inteligencji mierzone są w trzech skalach, które jednak mają taką samą trudność. W Polsce, jak i wielu innych krajach, test Mensy jest wykonywany w międzynarodowej skali Cattella. Osoba, która chce przynależeć do elitarnej organizacji, musi zdobyć co najmniej 148 punktów w tej skali.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP