Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-10-20 09:14:38 przez eb

Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Rusza najstarszy w Europie festiwal jazzowy

Ostatni tydzień października to prawdziwe święto jazzu w Krakowie. W środę, 27 października, koncertem „Back to the Roots” rozpoczyna się najstarszy festiwal jazzowy w Europie – Krakowskie Zaduszki Jazzowe 2021. Organizatorzy już teraz gwarantują olbrzymią dawkę pozytywnych emocji i moc niezapomnianych muzycznych doznań. W ciągu 4 dni festiwalu na scenie pojawią się giganci polskiego jazzu. Samo wydarzenie będzie obfitowało także w liczne premiery na wielu płaszczyznach.

Już w kwietniu tego roku, podczas konferencji prasowej, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego KZJ 2021, Ireneusz Raś, podkreślał jak ważną rolę w rozwoju kulturalnym Krakowa odegrała muzyka jazzowa. Zwrócił także uwagę na fakt, że hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie #JazzDlaWszystkich.

– Przyglądając się historii jazzu w Polsce widzimy jak ogromną rolą odegrał w niej Kraków. I odwrotnie – jak ważny dla rozwoju życia kulturalnego Krakowa był jazz. W tym roku podkreślamy, że jazz jest dla wszystkich! Chcemy, by po jazz sięgali zwłaszcza ludzie młodzi – by tam szukali dla siebie inspiracji – mówił Ireneusz Raś.

W swojej filozofii Festiwal Krakowskie Zaduszki Jazzowe dąży do popularyzacji nie tylko samej muzyki jazzowej, ale i ciekawych inicjatyw muzycznych inspirowanych właśnie jazzem. Dla uczestników festiwalu organizatorzy przygotowali szereg niespodzianek i premier.

Pierwszego dnia festiwalu, którego gospodarzem będzie Małopolski Ogród Sztuki, miłośnicy jazzu i kina będą mieli okazję uczestniczyć w prapremierowym pokazie filmu dokumentalnego „Na zawsze Melomani” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Dokument opowiada historię narodzin jazzu w Polsce i przedstawia losy zespołu Melomani z lat 1948-1960. W składzie tego właśnie bandu, grały ówczesne gwiazdy jazzu, ale także przyszli wielcy twórcy zarówno muzyki filmowej jak i samych filmów.

Specjalny program na KZJ 2021 przygotował Marcin Masecki. Charyzmatyczny artysta wraz z Capellą Cracoviensis zaprezentuje go podczas piątkowego koncertu w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

Szczególnie intrygująco zapowiada się niespodzianka przygotowana przez organizatorów na sobotnią galę jazzu w Teatrze Słowackiego. Wchodząc na koncert uczestnicy festiwalu otrzymają specjalnie przygotowaną na tę okazję płytę zespołu The Generations zatytułowaną „Caravan’a”. The Generations – jak sama nazwa wskazuje – to międzypokoleniowy projekt artystów jazzowych, których muzyka wpisuje się w nurt jazz fusion. Ważny podkreślenia jest przede wszystkim fakt, że występ The Generations będzie absolutną premierą – to właśnie w sobotę, 30 października, w Teatrze Słowackiego w Krakowie, po raz pierwszy usłyszymy utwory tego zespołu.

Również w sobotę, podczas koncertu „A Story of Polish Jazz - second edition - w hołdzie dla Jarosława Śmietany”, na scenie pojawi się córka Jarosława Śmietany, Alicja, skrzypaczka grająca na co dzień w London Philharmonic Orchestra.

– Jazz nie zamyka się na określoną publiczność, dlatego też zachęcamy wszystkich, by skorzystali z tej niesamowitej szansy posłuchania legend jazzu w naszym mieście. Pamiętając o tradycji nie chcemy jednocześnie zamykać się w skostniałych schematach. Pragniemy pozostać otwarci na nowe trendy i zjawiska w muzyce jazzowej – wszystko to z nadzieją i wiarą w jej przyszłość. Otwieramy się na jazz! Jazz dla wszystkich – zapraszamy do Krakowa! – podkreślił Ireneusz Raś, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego KZJ 2021.