Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-03-20 15:10:06 przez system

Które szpitale w sieci?

O planowanym utworzeniu sieci szpitali mówiła w czasie zorganizowanej w brzeskiej lecznicy konferencji prasowej wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. Spotkanie odbyło się z udziałem dyrektora brzeskiego szpitala Adama Smołuchy i wicewojewody Józefa Gawrona.

- Głównym założeniem ustawy o sieci szpitali jest to, że takie placówki jak ta w Brzesku będą mieć zagwarantowane bezpieczeństwo finansowe, bez względu na to, ilu pacjentów przyjmą. Szpitale powiatowe zabezpieczają podstawowe świadczenia dla około 60 procent wszystkich pacjentów, to właśnie z myślą o ich bezpieczeństwie i rozwoju przygotowywana jest ustawa – mówiła w czasie konferencji pani minister.

Ustawa zakłada, że w sieci znajdą się szpitale, w których funkcjonują szpitalne oddziały ratunkowe lub izby przyjęć i które mają podpisaną umowę z NFZ przynajmniej od 2 lat. Pierwsze umowy ze szpitalami podpisywane będą na cztery lata, gdy placówki wywiążą się z poleconych zadań, następne umowy na finansowanie podpisywane będą na lat 10.

- Projekt ustawy musi jeszcze przejść cały proces legislacyjny, będzie on konsultowany z ekspertami, lista placówek, które znajdą się w sieci gotowa będzie pod koniec czerwca – dodaje Józefa Szczurek-Żelazko.