Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-03-03 18:53:00 przez system

Kulinarni Odkrywcy z woj. małopolskiego poszukiwani

Po raz drugi w tym roku szkolnym małopolskie szkoły mają szanse powalczyć o lepsze warunki do nauki dla swoich uczniów! Aż do 17 marca placówki mogą wziąć udział w wyzwaniach zespołowych programu Tesco dla Szkół – „Kulinarni Odkrywcy” i wygrać nagrody pieniężne o wartości do 9 000 zł.

Program Tesco dla Szkół od 12 lat wspiera polskie szkoły doposażając je w nowoczesny sprzęt multimedialny. W tym roku szkolnym - pod hasłem „Kulinarni Odkrywcy” - zachęca najmłodszych do praktycznego zainteresowania się zdrowym żywieniem. Badania zrealizowane dla Tesco dla Szkół przez Instytut Badawczy MillwardBrown wykazały, że dzieci, które nie radzą sobie w kuchni, w 70% przypadków sięgają po niezdrowe przekąski, by nasycić głód. Efekt to coraz większa liczba otyłych dzieci w Polsce. „Sposobem na przekonanie dziecka do spróbowania czegoś, za czym nie przepada, jest wspólne gotowanie. Jedzenie przygotowane samodzielnie nie tylko lepiej smakuje, ale przede wszystkim jest zdrowsze od jedzenia w fast foodach. Dodatkowo, dzięki eksperymentowaniu w kuchni dzieci uczą się, co jest zdrowe” – mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy.
Jak przekonać najmłodszych do nauki gotowania? Najlepiej poprzez zabawę!

Zadanie i nagroda
Przed szkołami stoją do wyboru trzy proste zadania, które mogą wykonać w dowolnej kombinacji (jedno, dwa, lub wszystkie). Zadania są tak skonstruowane, by nauczyciele mogą wpleść je w zajęcia lekcyjne. Są to: stworzenie gazetki szkolnej o tematyce kulinarnej, napisanie moskalika (forma humorystycznego wiersza wymyślona przez Wisławę Szymborską) oraz zrobienie kulinarnej lekcji. Zadania powinny zostać wykonane przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela – od dwóch do 30 osób.
Każde z tych zadań jest szansą na otrzymanie nagrody pieniężnej do 3 000 zł w formie bonów, które szkoła może wydać na dowolny cel. Łączna pula nagród to aż 18 tysięcy złotych.

Jak można wziąć udział?
Od 9 do 17 marca nauczyciele mogą zgłaszać prace konkursowe na stronie konkursu www.tescodlaszkol.pl, na której już teraz mogą założyć konto swojego zespołu. Znajdą tam również wiele dodatkowych materiałów edukacyjnych do wykorzystania w pracy z uczniami. Szczegółowe informacje o zadaniach oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie www.tescodlaszkol.pl.

Dołączyć do zwycięzców
W pierwszym semestrze szkolnym 2014/2015 w programie Tesco dla Szkół – „Kulinarni Odkrywcy” wzięło udział aż 40 zespołów z województwa małopolskiego. „Udział w konkursie zespolił całe środowisko uczniów, nauczycieli, dyrekcję oraz społeczeństwo Woli Radziszowskiej. Nasze dzieci nauczyły się, że warto walczyć i brać udział w konkursach, nawet jeśli konkurencja jest naprawdę silna i ogromna. Poza tym poznały różne ciekawostki na temat gotowania i kuchni całego świata” – mówi Aneta Baranowska, opiekun zespołu ze Szkoły Podstawowej w Woli Radziszowskiej, który zdobył dzięki swojej pracy konkursowej cenne nagrody. Teraz kolejne małopolskie szkoły, które chcą połączyć naukę zdrowego żywienia z szansą na wsparcie finansowe dla placówki, mogą pójść w ich ślady.