Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-01-15 15:40:03 przez system

Kwalifikacja wojskowa w Małopolsce

Od 1 lutego do 29 kwietnia potrwa w Małopolsce kwalifikacja wojskowa. W tym roku w naszym województwie obowiązek stawienia się przed komisjami lekarskimi obejmie ponad 22 tys. osób.

Tegoroczna kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1997 roku. Oprócz nich stawić się muszą mężczyźni urodzeni w latach 1992-1996, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w latach 1995-1996, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby i właśnie upływa termin tej niezdolności.

Wezwanie do kwalifikacji wojskowej obejmuje również kobiety urodzone w latach 1992-1997 – absolwentki lub studentki kierunków medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych. Stawić się przed komisją powinny także osoby, które zgłosiły się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej, ale nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej (kategorii).

Wezwania do stawienia się przed komisją przesyłane są imiennie. W każdym powiecie i gminie znajdują się również obwieszczenia o obowiązku poddania się kwalifikacji. Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją.

Stawienie się przed komisją jest obowiązkowe. Osoby, które tego nie zrobią bez uzasadnienia przyczyny, mogą zostać przymusowo doprowadzone przez policję; grozi im za to również kara grzywny lub ograniczenia wolności.
Wojewoda małopolski Józef Pilch powołał 23 komisje powiatowe lekarskie, w tym dwie w Krakowie oraz Wojewódzką Komisję Lekarską. Komisja wojewódzka, w której skład wchodzą m.in. przedstawiciele wojewody, będzie nadzorować i kontrolować prace komisji powiatowych.