Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-08-03 17:05:24 przez system

Lato pełne tajemnic w Muzeum Żup Krakowskich

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza dzieci i młodzież na „Lato pełne tajemnic” we wtorki sierpnia (4, 11, 18 i 27) w godzinach 10.00-12.00 zarówno do Zamku Żupnego jak i Muzeum kopalni soli.

Lato pełne tajemnic w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka - program:

„Zabawa w Teatr” – 4 sierpnia, Zamek Żupny
Jak pisał W. Szekspir „Świat jest teatrem a człowiek aktorem….” to dzięki tym warsztatom uczestnicy będą mogli wcielić się w rolę aktorów i poznać tajemnice pantomimy, akrobatyki i improwizacji, które przydają się na Scenie . Spotkania w Zamku Żupnym poprowadzą specjaliści z tej dziedziny - aktorzy Teatru NIKOLI z Krakowa.

„Solni siłacze” – 11 sierpnia, Muzeum w kopalni
Siłaczem niczym Mariusz Pudzianowski być i podnosić wielkie ciężary. O tym zapewne marzy większość chłopców jak również o tym żeby mieć takie muskuły jak on, lecz aby taki efekt osiągnąć trzeba solidnie ćwiczyć. Siłaczem musiał być też górnik wielickiej kopalni, który wykonywał ciężką pracę. W Muzeum w kopalni bez wielkiej tężyzny fizycznej i wielu wyrzeczeń będzie można zmagać się z dawnymi pracami górniczymi i zostać „Solnym Siłaczem”. Tajemnicą pozostają zadania do wykonania - jeśli chcesz je poznać weź udział w zawodach, które odbędą się w nowej, edukacyjnej komorze na III poziomie kopalni soli.

„Blask kamieni” – 18 sierpnia, Zamek Żupny
Tym razem swoje tajemnice odsłonią kamienie drogocenne i ozdobne, prezentowane na wystawie „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce”. Kamienie fascynowały ludzi już od najdawniejszych czasów ze względu na trwałość czy kolor. Z niektórych wykonywano narzędzia, z innych ozdoby, a jeszcze innym przypisywano magiczną moc i wierzono, że wykonane z nich amulety przyniosą szczęście lub ochronią przed złem. Każdy z nich ma jakiś kolor, ale czy wiemy jak on się nazywa? Co można z niego „wyczarować”. Tajemnicze i ciekawe informacje na ich temat będzie można poznać na zajęciach prowadzonych na wystawie „Blask kamieni” oraz podczas warsztatów plastycznych.

„Zamkowe łamigłówki” – 25 sierpnia, Zamek Żupny
Zamek bez tajemnic? To jest wręcz niemożliwe – szczególnie gdy liczy sobie ponad 700 lat. Jakie tajemnice skrywa wielicki Zamek będzie można dowiedzieć się po przeczytaniu „starego” listu. Lecz aby go odczytać w całości, będzie trzeba pogimnastykować swoje ciało i umysł, gdyż list ten składa się z fragmentów , do których można będzie dotrzeć tylko dzięki wytrwałości i umiejętnemu rozwiązywaniu łamigłówek, szyfrów oraz rebusów.

Zajęcia skierowane są do dzieci (od 6 roku) i młodzieży.
Koszt udziału w zajęciach: w Zamku – 1 zł, w Muzeum w kopalni – 9 zł. Ilość miejsc ograniczona.
Grupy zorganizowane Muzeum zaprasza na zajęcia w czwartek i proponuje następujące tematy: „Solni siłacze”, „Blask kamieni”, „Zamkowe łamigłówki”.

Informacja i rezerwacja: Dział Edukacji - 12 289 16 33.
www.muzeum.wieliczka.pl