Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-07-18 22:32:15 przez system

Letni Festiwal na Wawelu

"Wawel o zmierzchu" to jedyny w Krakowie letni festiwal plenerowy: miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. Zróżnicowany program artystyczny wykonają muzycy występujący w solowych recitalach fortepianowych, ale także w składach kameralnych oraz w obsadzie symfonicznej. W bogatym repertuarze usłyszymy między innymi utwory Chopina, Wieniawskiego, Szymanowskiego w szerokim kontekście europejskich kompozytorów.

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza w dniach 1 lipca–26 sierpnia 2017 r. na dziesiątą, jubileuszową edycję festiwalu. Międzynarodowej publiczności zaprezentują się mistrzowie: klawesynistka Elżbieta Stefańska, skrzypek Daniel Stabrawa, pianiści Alexander Gavrylyuk i Julianna Awdiejewa, dyrygent Łukasz Borowicz, a także młodzi utalentowani artyści: pianista Marcin Koziak, skrzypek Antoni Ingielewicz, zespół artsemble oraz orkiestra CORda Cracovia, debiutująca na Zamku Królewskim na Wawelu w roku 2011 i związana z festiwalem na stałe. W ramach koncertu inauguracyjnego nastąpi prawykonanie utworu napisanego przez kompozytora młodego pokolenia, doktoranta Akademii Muzycznej w Katowicach Wojciecha Michno, na zamówienie festiwalu "Wawel o zmierzchu". Będzie to już szósta festiwalowa kompozycja.

Swoistymi "artystami" koncertów są także wawelskie dziedzińce, na których rozbrzmiewająca muzyka łączy się z dźwiękami zegarów i śpiewem ptaków. Kultura muzyczna wpisana zostaje latem podczas festiwalu "Wawelu o zmierzchu" w otoczenie wzgórza, z jego naturą i dziedzictwem historycznym.