Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-05-30 19:44:18 przez eb

Maciej Szymanowicz zwycięzcą Żółtej Ciżemki

Laureatką VII edycji Nagrody Żółtej Ciżemki została wydana w 2022 r. książka „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” Macieja Szymanowicza, którą autor – jak sam napisał – zmyślił i narysował.

Opublikowana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia książka, adresowana nie tylko do najmłodszych, zdaniem czytelników jest „rewelacyjną, bogato ilustrowaną kartonówką do zabawy”. Doceniła ją także Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki, pod wodzą dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar. Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych prawie 200 tytułów.

Maciej Szymanowicz jest grafikiem, twórcą okładek oraz ilustracji do książek dla dzieci i dorosłych, autorem świetnie przyjętej książki „Krasnoludki. Fakty, mity i głupoty”. Ma na koncie również plakaty teatralne i gry planszowe.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody Żółtej Ciżemki, której fundatorem jest Prezydent Miasta Krakowa, nastąpi 4 czerwca, o godz. 13.30 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, UMK, pl. Wszystkich Świętych 3-4.

Nagroda Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży została powołana przez Bibliotekę Kraków w 2017 roku, w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań i powieści m.in. Historii Żółtej Ciżemki, na której wychowały się pokolenia Polaków. W ten sposób nawiązano do najlepszych polskich tradycji literatury dla dzieci.

Celem Nagrody jest uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników. 

Nagroda Żółtej Ciżemki to 25 000 zł, której fundatorem jest prezydent Miasta Krakowa. Zwycięzcy otrzymują również wyjątkową statuetkę.