Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-01-10 21:03:00 przez system

Małopolska w cyfrowym zapisie

W tym roku małopolskie instytucje kultury będą realizować kilka projektów dofinansowanych ze środków unijnych.Książki dostępne bez wychodzenia z domu, zabytkowe przedmioty czy czytanie wyjątkowych dzieł na temat Małopolski będą dostępne za pomocą sieci. Projekty te to jedne z najbardziej innowacyjnych tego typu przedsięwzięć w skali Europy i kraju.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa w horyzoncie XXI w. to pierwsze z zadań dofinansowanych z unijnej puli przeznaczonej na rozwój cyfrowych zasobów regionalnych. W jego ramach pracownia digitalizacyjna działająca przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zostanie zmodernizowana i wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt oraz oprogramowanie pozwalające na digitalizowanie najstarszych książek, a także przedwojennych czasopism. Mieszkańcy Małopolski i wszystkie osoby zainteresowane dziejami regionu zyskają dostęp do archiwalnych wydań Gazety Krakowskiej, Echa Krakowa czy Dziennika Polskiego. Czytelnicy będą mogli obejrzeć unikatowe fotografie z początku XX w. oraz kroniki szkolne, które są dziś cennym źródłem informacji na temat regionu i jego mieszkańców. Internauci dzięki jednemu kliknięciu myszy zyskają też dostep do 150 ksiąg metrykalnych z XVIII i XIX w..
Jego wartość to prawie 12,3 mln zł, z czego ponad 9,8 mln zł pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Unijne środki pozwolą na rozwój projektu Wirtualne Muzea Małopolski. Inicjatywa ta, realizowana już teraz przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, pomoże udostępnić muzealne eksponaty w 3D szerokiemu gronu odbiorców.

Na portalu www.muzea.malopolska.pl można podziwiać blisko 1000 eksponatów z 39 małopolskich muzeów, a dzięki dalszemu rozwojowi projektu dostępne on-line będzie dodatkowo 1500 przedmiotów w trójwymiarze i audiodeskrypcji przeznczonej dla osób niewidomych i słabowidzących. Platforma ta, jest też bardzo dobrym narzędziem edukacyjnym dla uczniów, którzy będą mogli poznawać nie tylko historię i kulturę Małopolski, ale też wykonywać specjalnie przygotowane zadania.

Eksponaty, które gromadzone są w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem,też będzie można oglądać w wersji cyfrowej. Ułatwi to możliwość zapoznania się z bogatą historią regionu osobom, które nie mogą odwiedzić muzeum osobiście. Platforma z eksponatami ze zbiorów muzeum prezentującego bogatą historię Tatr i regionu Podhala, zostanie uruchomiona w tym roku.

Info: UMWM