Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-10-06 21:51:51 przez system

Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie przez Brzesko

11 października przez Brzesko przejdzie VII Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny.

Program:
11.30 - Msza św. (kościół p.w. Miłosierdzia Bożego)
12.45 - przemarsz ulicami miasta
14.00 - spotkanie rodzinne i występ scholi Ziarenka Nadziei (Pl. Kazimierza Wlk.)
15.30 - spektakl Grupy 25+ "Przed sklepem jubilera" (RCKB, Pl. Targowy 10).

- Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Nasz wielki rodak apelował wiele razy, by rodziny były miejscem tworzenia fundamentu na całe życie oraz uczyły pójścia w świat ze świadectwem wiary. Nasz marsz zbiega się z obradami Synodu Biskupów, który jest poświęcony rodzinie. Będziemy się modlić także w tej intencji - mówi ks. Jan Banach, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w tarnowskiej kurii.

Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Papieski ma upamiętniać pontyfikat papieża Polaka i upowszechniać jego nauczanie. Przypada on zawsze w niedzielę poprzedzają 16 października, dzień rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na następcę św. Piotra.

W Dniu Papieskim podczas kwesty przy kościołach zbierane są datki na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wspiera ona poprzez stypendia ok. 2500 młodych ludzi z całej Polski, głównie z rodzin wielodzietnych.

W diecezji tarnowskiej, na koniec minionego roku szkolnego, Fundacja miała 52 stypendystów. Obecnie rozpatrywane są wnioski o kontynuację stypendiów. Na dziś przyznano 33 stypendia, 12 osób czeka na rozpatrzenie, ponadto zgłoszono też 5 kandydatów do stypendiów. Pomoc finansowa może trwać nawet kilka lat. Trafia ona do młodzieży mniej zamożnej, ale zdolnej i pochodzącej z małych miejscowości.

Ks. Tadeusz Michalik, koordynator diecezjalny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zauważa, że dzięki tej pomocy młodzi ludzie się zmieniają i rozwijają.

- Nasi stypendyści uczą się bardzo dobrze. Ponad 90 proc. z nich ma wysokie średnie. Studiują m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Katowicach i w Tarnowie. Stypendyści mogą się poznać, bo spotykają się na dniach formacji i letnich obozach. Są także wolontariuszami w swoich lokalnych środowiskach – dodaje ks. Michalik.