Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-04 19:14:01 przez system

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze „Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.

I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, już od 51 lat (36 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Nie inaczej będzie i w tym roku.
Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Fot. Wiesław Majka

  • Od lat w sierpniu kadrowiacy wyruszają śladem oddziałów strzeleckich Józefa Piłsudskiego z 1914 roku, na trasie z krakowskich Oleandrów do Kielc. I niezmiennie od lat ten marsz to historyczny fenomen; szczególne połączenie patriotyzmu, entuzjazmu, dbałości o pielęgnowanie historii, konsekwencji i ułańskiej fantazji wbrew wszelkim przeciwnościom – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa, a jednocześnie znawca II Rzeczpospolitej i autor książki „Pierwsza Kompania Kadrowa - portret oddziału".

Uroczystości związane z Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej rozpoczną się już dzisiaj, 4 sierpnia uroczystym Capstrzykiem na kopcu Józefa Piłsudskiego.

Jutro, 5 sierpnia o godzinie 9:00 przy Kwaterze Legionowej odbędzie się apel i złożone zostaną kwiaty na grobach Legionistów na cmentarzu Rakowickim. O 16:00 zaplanowano apel i złożenie kwiatów na miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku Głównym oraz wystąpienie prof. Mieczysława Rokosza, Prezesa Komitetu Kopca Kościuszki. O 17:30 rozpocznie się msza w intencji ojczyzny w Katedrze na Wawelu oraz apel i złożenie kwiatów na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

O 19:00 odbędzie się 61. Lekcja Śpiewania na Małym Rynku „Nie masz to jak Pierwsza, nie”, którą jak zawsze poprowadzą Waldemar Domański i Kazimierz Madej. W Lekcji weźmie także udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Z okazji kolejnej rocznicy wymarszu Kadrówki Urząd Miasta Krakowa przygotował 4 500 bezpłatnych śpiewników, w których znajdują się najpiękniejsze pieśni legionowe. Piątkowe uroczystości zakończą się wieczornym apelem i złożeniem kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy jego imienia.

W sobotę, 6 sierpnia o godzinie 7:00 odbędzie się uroczysty apel i wymarsz z Oleandrów. Weźmie w nim udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. O godzinie 8:00 nastąpi przemarsz z Oleandrów na pl. Matejki i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na 9:45 zaplanowano natomiast uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową. W dniach 6 – 12 sierpnia zaplanowano przemarsz na trasie Kraków – Kielce.