Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-03-30 19:14:22 przez system

Mecenat Małopolski – będzie się działo

Aż 250 wydarzeń z całej Małopolski otrzymało wsparcie w pierwszym rozdaniu tegorocznej edycji „Mecenatu Małopolski”. To zarówno małe, lokalne imprezy kulturalne, jak i duże festiwale artystyczne, które przez lata zdobyły rzesze fanów. W sumie Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na cel aż 2,1 mln zł.

Właśnie rozdzielono część środków w ramach projektu „Mecenat Małopolski” – w pierwszym, „zimowym” naborze wyłoniono aż 250 wydarzeń. Wśród nich są m.in. rekonstrukcje bitwy pod Gorlicami czy Chocimiem, Małopolski Szlak Organowy, X Jubileuszowy Festiwal Filmów dla Dzieci, IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej, V Małopolskie Święto Pstrąga czy 14. Festiwal Sztuki ArtFest 2017. Wysokość wsparcia na jeden projekt wynosi od kilku do nawet 50 tys. zł.

  • Tegoroczny „zimowy” nabór do „Mecenatu Małopolski” cieszył się ogromnym zainteresowaniem – wpłynęło aż 525 ofert! Małopolskie organizacje i stowarzyszenia wręcz zasypały nas propozycjami. Ta kreatywność i różnorodność budzi w nas prawdziwą radość, bo nie ma lepszej promocji dla naszego regionu, jak kalendarz wypełniony ciekawymi wydarzeniami – podkreśla Leszek Zegzda, który w zarządzie województwa odpowiada m.in. za sprawy kultury i turystki.

Warto podkreślić, że o dotację z „Mecenatu Małopolski” mogły się starać projekty, które wzmacniają tożsamość regionalną, prezentują dzieła sztuki i niezależne inicjatywy artystyczne oraz promują kulturę i tradycję mniejszości narodowych oraz grup etnicznych. Na dofinansowanie mogły także liczyć digitalizacje dóbr kultury czy inicjatywy kreujące postawy obywatelskie i wzmacniające integrację międzypokoleniową.

Kto nie zdążył zawalczyć o środki w ramach „zimowej” edycji „Mecenatu Małopolski”, może się jeszcze postarać w ramach naboru, który będzie organizowany latem.

Z terenu powiatu bocheńskiego wsparto następujące wydarzenia:
- "Chrońmy dla pokoleń to, co już nigdy się nie powtórzy" (Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Sobolów) 20 000 zł;
- "Bitwa pod Chocimiem 1621" (Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula w Nowym Wiśniczu) - 6 000;
- "Z orkiestrą w przyszłość" (Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Wiśniczu) - 8 000 zł.