Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-06-03 20:35:25 przez eb

Miasta wymieniają się zabytkowymi tramwajami

Już jutro, 4 czerwca rozpocznie się 21. edycja Krakowskiej Linii Muzealnej. Dzieki tej inicjatywie mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zwiedzać miasto w zabytkowych wagonach tramwajowych.

W tym roku, oprócz krakowskich wagonów, można będzie się również przejechać pojazdami z Poznania i Warszawy.

Dzięki współpracy z poznańskim MPK  do Krakowa trafił zabytkowy poznański tramwaj doczepny ND. Ten typ wagonów został wyprodukowany przez Sanocką Fabrykę Wagonów i były to pierwsze wagony generacji N dostarczone do Poznania w 1951 r..  Kraków natomiast wysłał do Poznania wagon doczepny KSW z lat 40-tych XX wieku, który został odbudowany przez pracowników MPK w Krakowie .

Wymiana z Warszawą zaczęła się w tym roku. Kraków wysłał do stolicy wagon SN4. To jeden z kilku niemieckich wagonów sprowadzonych do Krakowa przez niemieckiego okupanta w 1941 roku.

W zamian za ten wagon do MPK SA w Krakowie został dostarczony zabytkowy warszawski wagon N. Jest to wagon z ciekawą historią – stacjonował bowiem w trzech polskich miastach. Od 1949 roku kursował w Warszawie, od 1967 służył w Szczecinie, a w 1995 r. został wyremontowany przez Miejski Zakład Napraw Tramwajów w Krakowie, by znów trafić do Warszawy. Tam od 2002 r. obsługuje linię turystyczną T.

Przejazd zabytkowymi pojazdami to nie tylko możliwość przekonania się jak wglądał miejski transport zbiorowy kilkadziesiąt lat temu, ale także znakomita okazja do zwiedzania Krakowa. W tym roku sezon Krakowskiej Linii Muzealnej zapowiada się niezwykle ciekawie także pod względem tras, po których będą kursować historyczne.

Info i foto: Magiczny Kraków