Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-11-06 18:54:37 przez eb

Mistrzostwa Polski w goalballu – turniej finałowy w Krakowie

W dniach 8-10 listopada odbędą się pierwsze w historii Krakowa mistrzostwa Polski w „świecie dźwięku”, czyli wielki finał zmagań niewidomych i słabowidzących goalballistów.

W mistrzostwach weźmie udział ponad 100 zawodników reprezentujących 17 drużyn z całego kraju, w tym jedenaście drużyn męskich oraz sześć żeńskich, podzielonych łącznie na trzy ligi. Zawodnicy i zawodniczki będą walczyli o tytuł mistrza Polski w sezonie 2019, wieńcząc tym samym całoroczne zmagania eliminacyjne rozpoczęte w Chorzowie i kontynuowane w Oleśnicy, Wrocławia i Lublinie. Kraków reprezentować będą dwa zespoły: męski oraz żeński.

Czym jest goalball?
Goalball to paraolimpijska dyscyplina sportowa osób niewidomych i słabowidzących rozgrywana na boisku o wymiarach takich jak boisko do siatkówki. W każdej drużynie gra po trzech zawodników, którzy bronią wysokiej na 1,30 m i szerokiej na 9 m bramki. Każdy z zawodników ma oczy zaklejone plastrami okulistycznymi oraz specjalne gogle, których podczas gry nie może ściągać ani dotykać.

Gra polega na toczeniu lub kozłowaniu piłki oraz niedopuszczeniu, by wpadła do bramki. Piłka waży prawie 1,5 kg, wewnątrz ma umieszczone dzwoneczki pozwalające zawodnikom na jej lokalizowanie. Kształtem przypomina piłkę do koszykówki. Mecz trwa dwa razy po 12 minut lub kończy się, kiedy jedna drużyn osiągnie różnicę 10 goli.

Organizatorem zawodów jest krakowska drużyna goalballowa – WBR Groundhogs Kraków, działająca dzięki współpracy Stowarzyszenia „Warto być razem” i Stowarzyszenia na Rzecz Wsparcia Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Świstak”.

Krakowska drużyna jest najmłodszą drużyną w Polsce. Powstała pod koniec 2016 roku, a od maja 2018 roku, dzięki wsparciu miasta, trenuje w nowoczesnym obiekcie – w Centrum Sportu Niepełnosprawnych. – Z roku na rok przybywa chętnych do uprawiania tej dyscypliny sportu, obecnie trenuje u nas ponad 20 zawodników w sekcjach: juniorskiej, seniorskiej oraz kobiecej – mówi Piotr Niesyczyński, trener drużyny.