Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-13 09:26:59 przez system

Misyjne Święto Dzieci

Spotkania z misjonarzami, zdobywanie sprawności do „Indeksu Małego Misjonarza” i przegląd dziecięcych talentów - takie m.in. atrakcje czekają na uczestników Misyjnego Święta Dzieci. Najmłodsi z całej diecezji są zaproszeni do Tarnowa w niedzielę, 22 maja. Po raz szósty na terenie Muzeum Etnograficznego w Tarnowie (ul. Krakowska 10) odbędzie się Misyjne Święto Dzieci. Rozpocznie się ono o godzinie 15.00.

- Kiedy zbliża się Dzień Dziecka chcemy także pamiętać o najmłodszych z krajów misyjnych. Będzie to okazja, by dowiedzieć się jak żyją dzieci na różnych kontynentach - mówi ks. Piotr Boraca, były misjonarz, asystent kościelny Stowarzyszenia „Inicjatywa Młodzi Misjom”.

Organizatorzy zachęcają do udziału rodziców ze swoimi pociechami, a także ogniska misyjne działające w parafiach, Dziewczęcą Służbę Maryjną, ministrantów, kolędników misyjnych w barwnych strojach.

- W ciągu całego roku dzieci angażują się w pomoc misjom. Podczas wspólnego świętowania chcemy wyrazić radość z misyjnego zaangażowania, bo prawdziwy misjonarz to radosny misjonarz - dodaje ks. Boraca.

Dzieci i dorośli będą mogli zobaczyć w jakich domach mieszkają ludzie m.in. w Afryce oraz jakim problemom muszą stawiać czoła. Przy każdej chatce młodzież zaprezentuje oryginalne stroje oraz instrumenty ze wszystkich stron świata. Co roku dużą popularnością cieszy się zdobywanie sprawności do „Indeksu Małego Misjonarza”. Również 22 maja br. będzie można uczestniczyć w przeprawie przez afrykański busz, łowić rybki, nosić miski na głowie, a także skakać na kangurku, oswajać lwa i żyrafy, czy własnoręczne tworzyć kolorową biżuterię. Ponadto uczniowie tarnowskich szkół będą malować dzieciom twarze i robić fryzury, wodzireje poprowadzą zabawy z chustą i tańce integracyjne, a klauni będą robić imponujące bańki mydlane.

Gośćmi Misyjnego Święta Dzieci będą misjonarze, którzy opowiedzą o swojej pracy wśród najmłodszych. Już po raz drugi odbędzie się też Godzina Misyjnych Talentów, podczas której dzieci zaprezentują swoje umiejętności. Chętni mogą się zgłaszać pisząc na adres email: inicjatywa.m2@gmail.com (w wiadomości należy podać imię i nazwisko małego artysty oraz repertuar, który zaprezentuje).

Stowarzyszenie „Inicjatywa Młodzi Misjom”, które organizuje to spotkanie już od dziesięciu lat, wspiera działania ewangelizacyjne podejmowane przez tarnowskich misjonarzy w Afryce. Młodzieży i ich opiekunom udało się wysłać dwa kontenery z darami do Republiki Środkowoafrykańskiej, zorganizować tam dwa wakacyjne staże, a także zakupić tabernakulum i obraz do ołtarza w nowo powstałym kościele w Czadzie.

Teraz pomoc skoncentrowano na szkole dla dzieci głuchoniemych, prowadzonej w Bertoua przez świecką misjonarkę z diecezji tarnowskiej – Ewę Gawin. W ramach projektu Tiko e na nan, zebrano sprzęt do wyposażenia sal lekcyjnych, ubrania dla dzieci, artykuły papiernicze i wiele innych darów. Dwa transporty ruszyły już do Kamerunu, ostatni wyjedzie końcem maja. Zwieńczeniem projektu będzie planowany na sierpień trzeci staż misyjny. Do Bertoua udadzą się trzy wolontariuszki ze stowarzyszenia.