Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-18 15:37:31 przez system

Misyjny Marsz i modlitwa za misjonarzy

Ulicami Tarnowa przejdzie Misyjny Marsz. Do udziału zaproszeni są wszyscy diecezjanie. Będzie to jedno z wydarzeń Światowego Dnia Misyjnego, obchodzonego 23 października br. Będzie to okazja do szczególnej modlitwy za misje.

- Myślę, że każdy z nas dostrzeże w swoim życiu niedosyt modlitwy za misjonarzy i tych, do których oni się zwracają ze słowem Ewangelii, które podnosi i nadaje sens życiu. Ten niedosyt zauważymy zwłaszcza mocno, gdy pomyślimy o naszych braciach prześladowanych za wiarę, o których informują nas tylko niektóre media - mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Aktualnie na misjach pracuje 48 tarnowskich misjonarzy - kapłanów (44) i świeckich (4). Na całym świecie Ewangelię głosi ok. 250 misjonarzy pochodzących z diecezji tarnowskiej.

Kolejne osoby już czekają na wyjazd. Po misyjnym posłaniu przez Biskupa Diecezjalnego będą głosić Ewangelię w różnych częściach świata. W tym roku na misje wyjadą: ks. Kasper Bernasiewicz do Peru, ks. Witold Machalski na Kubę, oraz dwoje świeckich misjonarzy: Magdalena Słowik do Kamerunu i Marek Sacha do Peru. Dołączą oni do grupy 22 osób świeckich, którą diecezja tarnowska posłała do posługi misyjnej.

Początkiem września do Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie udało się trzech tarnowskich kapłanów, aby rozpocząć przygotowania do podjęcia pracy misyjnej w Ameryce Południowej. Przygotowanie w CFM rozpoczęli: ks. Radosław Słowik, ks. Tomasz Fajt oraz ks. Jan Baran.

W najbliższą niedzielę, już od rana, przy tarnowskiej katedrze będzie odbywał się kiermasz misyjnych pamiątek a także zostały przygotowane atrakcje dla dzieci. Kolorowy Marsz Misyjny rozpocznie się o godzinie 14.00 przy kościele Księży Misjonarzy w Tarnowie. Uczestnicy będą modlić się w intencji pokoju oraz prześladowanych chrześcijan.

- Zachęcamy do udziału w naszym misyjnym świętowaniu rodziny i grupy parafialne, nie tylko z Tarnowa, ale z całej diecezji, a szczególnie Kolędników Misyjnych w swoich misyjnych strojach - mówi ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego.

Marsz zakończy się przy katedrze, w której o godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza święta pod przewodnictwem biskupa Leszka Leszkiewicza. Podczas liturgii zostaną wręczone krzyże tegorocznym absolwentom Szkoły Animacji Misyjnej, jako znak ich posłania na misyjne szlaki. Będzie to także modlitewne dziękczynienie za projekt „Mały bucik dla Czarnego Brata”.

- 30 września zakończyła się zbiórka butów dla mieszkańców Afryki. Pierwszy kontener dotarł już do Kamerunu, natomiast kolejny już niedługo wyruszy w morską drogę do Republiki Środkowoafrykańskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację naszego projektu. Spotkaliśmy się z niespodziewanym odzewem ze wszystkich stron Polski, a nawet spoza kraju - dodaje ks. Boraca.

Po Mszy świętej, ok. godziny 16.00, na tarnowskim rynku rozpocznie się misyjne świętowanie w afrykańskich rytmach. Będzie taniec, wspólne śpiewanie i konkursy. W programie jest także zaplanowane spotkanie z misjonarzem. Światowy Dzień Misyjny rozpocznie cały tydzień modlitwy w intencji misji. W tarnowskich parafiach, a także w Porębie Radlnej i w Wyższym Seminarium Duchownym odbędą się projekcje misyjnych filmów i spotkania z misjonarzami.

Światowy Dzień Misyjny i Tydzień Misyjny będą obchodzone pod hasłem: „Ochrzczony to znaczy posłany”. Ofiary zebrane w niedzielę na tacę zostaną przeznaczone na fundusz papieski Dzieła Rozkrzewiania Wiary, z którego korzystają również tarnowscy misjonarze na wszystkich kontynentach.

- Misje są otwarte na osoby świeckie. W Kamerunie potrzeba rehabilitanta i logopedy, którzy będą mogli pomóc chorym dzieciom, którymi zajmuje się tarnowska misjonarka Ewa Gawin. Dzięki jej staraniom w Bertoua w Kamerunie działa szkoła dla dzieci głuchoniemych i z innymi niepełnosprawnościami. Chętni powinni się kontaktować z Wydziałem Misyjnym - dodaje ks. Piotr Boraca.