Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-13 15:33:21 przez system

Mobilna Strefa Po Stronie Natury odwiedza Kraków

Natura troszczy się o nas każdego dnia. Dlatego warto zadbać o nią tak, jak ona dba o nas. Jednym ze sposobów, by być po stronie natury, jest posadzenie swojego drzewa – do czego zachęcają organizatorzy 8. edycji programu Po Stronie Natury. Firma Żywiec Zdrój wraz z partnerami – Fundacją Nasza Ziemia i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym - zapraszają do Mobilnej Strefy Po Stronie Natury, która zawita do Krakowa już w dniach 18-19 czerwca.

Patronat nad tegoroczną edycją programu objęło Polskie Towarzystwo Dendrologiczne, a do działań na rzecz przyrody zachęca również ambasadorka programu – podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Już w dniach 18-19 czerwca (10:00-20:00), w ramach programu Po Stronie Natury mieszkańcy Krakowa i okolic będą mieli wyjątkową okazję, by odwdzięczyć się naturze za jej troskę o nas i odebrać swoją sadzonkę, tak by móc posadzić własne drzewo.

W sobotę Plac Wielkiej Armii Napoleona – Powiśle 9 przy Wawelu zamieni się w krainę Po Stronie Natury, gdzie Krakowiacy będą mogli podarować drugie życie plastikowym butelkom i każde 5 butelek zamienić na sadzonkę drzewa. W ramach strefy przygotowane zostały specjalne punkty: warsztaty, w ramach których kreatywnie wykorzystamy zużyte butelki (upcycling), video budka, eko quiz, dietetycy edukujący o roli zdrowego nawodnienia. Sadzonkę otrzyma też każdy, kto odwiedzi wszystkie 5 sekcji, jakie znajdą się w strefie i zbierze pieczątki na Karcie Po Stronie Natury. Na miłośników przyrody będą czekały też animacje ekologiczne i praktyczne porady jak być po stronie natury na co dzień.

- Bardzo się cieszę, że zostałam ambasadorką programu „Po Stronie Natury”. Przyroda odgrywa w moim życiu szalenie ważną rolę. Kocham góry i zawsze zwracam uwagę na bezpieczeństwo oraz poszanowanie natury - bez względu na to, na jakim krańcu świata czy Polski akurat jestem. W codziennym życiu dbam o to, by być po stronie natury - każdy z nas może to robić na różne sposoby – oszczędzanie wody i energii czy segregacja odpadów to tylko niektóre z nich. Zachęcam wszystkich do włączenia się w program, ja też z wielką radością posadziłam swoje drzewo! – mówi Martyna Wojciechowska, ambasadorka programu.

Ogólnopolski Dzień Po stronie Natury stanowi element VIII edycji programu Po Stronie Natury, którego celem jest zachęcanie Polaków do sadzenia drzew i ochrony środowiska naturalnego. W tym roku poprzez ideę „Posadź swoje drzewo!” organizatorzy w szczególny sposób chcą podkreślić, że każdy z nas może mieć realny wpływ na stan przyrody. Działając wspólnie możemy osiągnąć więcej niż pojedynczo.

- W tym roku po raz pierwszy celebrujemy Ogólnopolski Dzień Po Stronie Natury. Chcemy w ten sposób zaprosić Polaków do wspólnego zadbania o naturę, tak jak natura dba o nas. W trakcie kolejnych edycji programu Po Stronie Natury, sadzenie drzew stało się symbolem troski o środowisko. W ramach tegorocznej odsłony programu odwiedzimy kilkanaście miast, by dać możliwość posadzenia własnych drzew ludziom z całej Polski - mówi Inga Songin, dyrektor marketingu i PR w Żywiec Zdrój S.A., organizator programu Po Stronie Natury.

  1. edycja programu „Po Stronie Natury” została objęta patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. - Rola drzew w całym ekosystemie jest nie do przecenienia, korzystnie wpływają one bowiem nie tylko na klimat, ale zwiększają także bioróżnorodność i poprawiają jakość powietrza i wód podziemnych. Sadzenie drzew to jednak nie jedyny sposób, by zadbać o przyrodę, równie ważne są postawy społeczeństwa względem środowiska, dlatego cieszy mnie, że w ramach programu Po Stronie Natury podejmowane są wszechstronne działania mające na celu edukację ekologiczną Polaków – mówi profesor Jacek Borowski – prezes Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

Zachęcenie jak największej liczby osób do bycia po stronie natury to nadrzędny cel organizatorów programu. Swoją troskę o przyrodę możemy wyrazić na wiele sposobów między innymi poprzez: segregowanie odpadów, oszczędzanie wody, czy wymianę żarówek na energooszczędne. Dla tych, którzy w symboliczny sposób chcą być po stronie natury organizatorzy przygotowali liczne wydarzenia specjalne w wybranych miastach w Polsce, dzięki którym każdy będzie mógł otrzymać sadzonkę i posadzić swoje drzewo.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji, w ścisłej współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym odnawiane będą szlaki. Dzięki wyznaczonym trasom, każdy z nas może cieszyć się pięknem krajobrazu, nie szkodząc przyrodzie.

Organizatorzy programu Po Stronie Natury od ośmiu lat konsekwentnie zachęcają Polaków do troski o środowisko naturalne i pokazują jak, dzięki drobnym gestom, każdego dnia można o nią dbać. Program osiągnął spektakularne efekty. We współpracy z partnerami, lokalnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi posadzonych zostało 5 mln drzew, odnowionych blisko 500 km górskich szlaków. Przekazano także 100 grantów na realizację projektów ekologicznych, które zostały przeznaczone między innymi na utworzenie ścieżek edukacyjnych, hoteli dla pszczół czy prowadzenie warsztatów przyrodniczych dla dzieci.

Więcej informacji o programie na stronie internetowej: www.postronienatury.pl. Partnerami programu są Fundacja Nasza Ziemia oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze