Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-07-06 14:39:37 przez system

Mobilne kliniki jako żywy pomnik Roku Miłosierdzia

We czwartek, 30 czerwca w wielickim Domu Miłosierdzia na Campus Misericordiae odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano mobilną klinikę, czyli swoisty „szpital na kółkach”. Tego typu karetki, będące jednym z żywych pomników Roku Miłosierdzia, będą służyć najbardziej potrzebującym – ofiarom kataklizmów i wojen, a także uchodźcom z obszarów dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

Powstanie mobilnych klinik jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka, wypowiedziany w wigilię święta Bożego Miłosierdzia: „Jakże dobrze byłoby, aby pamiątką, powiedzmy, pomnikiem tego Roku Miłosierdzia stało się […] strukturalne dzieło miłosierdzia: szpital, dom opieki dla osób starszych, dla opuszczonych dzieci, szkoła tam, gdzie jej nie było[…].

Dlatego właśnie pierwszą zakupioną klinikę mobilną, zaprezentowaną we czwartek, poświęci Ojciec Święty Franciszek podczas uroczystości na Campus Misericordiae w trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży. Z pewnością uczyni to z wielką radością i wdzięcznością za dosłowną realizację Jego słów.

Ks. Bogdan Kordula, Dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej, przedstawił zasady funkcjonowania mobilnych klinik i opowiedział o miejscach, gdzie trafią w najbliższym czasie: Pierwsza klinika pojedzie do obozu uchodźców do Libanu. Tam wiele osób przeżywa swój dramat, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. My, choć nie widzimy tego dramatu, myślimy o Syrii, Libanie, Jordanii, chcemy im pomóc na miejscu.

Szpitale na kółkach są punktami podstawowej opieki medycznej, przystosowanymi do udzielania pomocy medycznej w trudnych warunkach. Mają specjalną, wytrzymałą zabudowę, a ich wyposażenie stanowi najbardziej potrzebny sprzęt specjalistyczny: ginekologiczny, pediatryczny oraz kardiologiczny. Wartość tego typu karetki wynosi ok 500-800 tys. zł.

Zdobycie takiej kwoty stało się możliwe dzięki akcji „Misericordes”, polegającej na finansowaniu przedsięwzięcia poprzez dużą liczbę niewielkich wpłat. Projekt ten, skierowany do ludzi z całego świata, potrwa od 3 lipca do 15 sierpnia i będzie realizowany na platformie we4charity.com. Wpłat będzie można dokonywać za pomocą przelewów bankowych, kart płatniczych oraz usługi paypal. Akcję będzie można wesprzeć wysyłając charytatywnego SMSa o treści DAR na nr 75265 (koszt 6,15 zł brutto).

Dzięki akcji „Misericordes” powstaną nie tylko kliniki mobilne, ale także wyposażenie „Domu Miłosierdzia” i centrum Caritas „Chleb Miłosierdzia”, znajdujące się na Campus Misericordiae w Brzegach.