Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-05-04 19:00:39 przez eb

„Moc Muzeów dla Ukrainy” w Noc Muzeów 2022

Zbliża się 18. edycja Nocy Muzeów. Wieczorem i nocą z 13 na 14 maja ponad 50 jednostek muzealnych zaprosi krakowian oraz gości do poznawania bogatych zbiorów i udziału w różnych interesujących wydarzeniach. Tegoroczna krakowska Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem: „Moc Muzeów ‒ dla Ukrainy”. W wybranych punktach zorganizowana zostanie także zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy.

Noc Muzeów to najstarsza z cyklu Krakowskich Nocy. Od 18 lat w przededniu ogólnopolskiej Nocy Muzeów w Krakowie odbywa się lokalna odsłona wydarzenia ‒ zawsze z piątku na sobotę ‒ tak, aby umożliwić zwiedzającym uczestnictwo w nocach organizowanych w innych polskich miastach. Krakowska Noc Muzeów realizowana jest od 2004 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Krakowa.

Program tegorocznej Nocy Muzeów obejmuje ekspozycje stałe i czasowe w placówkach muzealnych i miejscach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Muzea i galerie organizują także warsztaty, specjalne spacery, koncerty, wydarzenia dla dzieci i młodzieży, prelekcje oraz pokazy filmowe. Zgodnie z hasłem przewodnim nie zabraknie też wątków ukraińskich. Jakie atrakcje czekają w muzeach i galeriach na odwiedzających te instytucje wieczorem i w nocy z 13 na 14 maja? Przybliżamy wybrane propozycje.

Muzeum Fotografii, gdzie odbędzie się spotkanie inaugurujące tegoroczną Noc Muzeów, zaprasza do siedziby przy ul. Rakowickiej 22A oraz do oddziałów MuFo Strzelnica (ul. Królowej Jadwigi 220) i MuFo Józefitów (ul. Józefitów 16). Do niedawno otwartej po remoncie siedziby przy Rakowickiej MuFo zaprasza rodziny z dziećmi na wielką przygodę fotograficzną i wycieczkę po wystawie głównej – „Co robi zdjęcie?”. A wszystkich krakowian i gości, niezależnie od wieku, muzeum zachęca do poznania nocnych sekretów MuFo podczas specjalnego oprowadzania po zakamarkach, gabinetach i schowkach muzeum. Muzeum Fotografii zaprasza także na wyjątkowy koncert zespołu kameralnego polsko-kraińskiej orkiestry. Grają w niej muzycy pochodzący m.in.: z Odessy, Kijowa, Lwowa i Charkowa, którzy w związku z wojną w Ukrainie emigrowali do Polski. W trakcie koncertu, który ok. godz. 18.30 odbędzie się w siedzibie przy ul. Rakowickiej 22 A usłyszymy m.in.: Divertimento D Dur W. A. Mozarta, Arię na strunie G Bacha, serenady, utwory polskie, ukraińskie i fragmenty muzyki filmowej.

Tegoroczna Noc Muzeów to doskonała okazja, aby odwiedzić poszczególne oddziały Muzeum Krakowa. Pałac Krzysztofory, Wieża Ratuszowa, Celestat, Mury Obronne, Barbakan, Kamienica Hipolitów, Stara Synagoga, Podziemia Rynku, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Dom pod Krzyżem, Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem, Podziemna Nowa Huta, Rydlówka, Thesaurus Cracoviensis, a także Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow – wszystkie oddziały Muzeum Krakowa zapraszają na oprowadzania po wystawach stałych (wybrane także w języku ukraińskim i angielskim), spacery tematyczne i na wydarzenia towarzyszące, wśród których m.in.: wieczór z bajkami, nauka śpiewania pieśni rycerskiej, rekonstrukcje kostiumologiczne, warsztaty koronki klockowej i nocny przejazd autokarem po Nowej Hucie.

Podczas Nocy Muzeów nie zabraknie także przypomnienia ważnych krakowskich postaci. Muzeum Inżynierii i Techniki (wcześniej funkcjonujące pod nazwą Muzeum Inżynierii Miejskiej) zaprasza na mapping w ramach projektu „W LEMbiryncie przyszłości”. Specjalna edycja pokazów na budynku historycznej Zajezdni poświęcona będzie Stanisławowi Lemowi i jego krakowskim ścieżkom ‒ odkryjemy jego ulubione miejsca, dowiemy się, jakimi samochodami jeździł po ulicach miasta. MiT zaprasza także na grę miejską „Śladem Polskich Wynalazków”. Gracze w kilkuosobowych zespołach będą poznawać Kraków jako miasto wybitnych naukowców, odkrywców i wynalazców. Gra poprowadzi szlakiem odkryć, które zmieniły nie tylko sam Kraków, ale i cały świat.

Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje zajęcia integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich –„Pędzle i słówka” oraz spotkanie dla publiczności polskiej i ukraińskiej połączone z głośnym czytaniem książek w obu językach. A Zamek Królewski na Wawelu zaprosi na wystawę w Ogrodach Królewskich – „Smoczy Ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Z kolei Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius zaprezentuje makatę buczacką z manufaktury działającej pod patronatem Potockich w Buczaczu na Ukrainie, a Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce ekspozycję w Zamku Żupnym oraz instalację światło i dźwięk.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Muzeum Książąt Czartoryskich na wykład Marii Molendy z Pracowni Rekonstrukcji Ubiorów Dawnych i Kostiumów Nomina Rosae zatytułowany „Tajemnicza suknia Cecylii – opowieść o modzie na dworze mediolańskim pod koniec XV wieku”. Wykład będzie połączony z pokazem – zobaczymy zrekonstruowaną suknię Cecylii Gallerani. Słynny portret „Damy z gronostajem”, na którym Leonardo da Vinci uwiecznił Cecylię, emanuje tajemnicą. Piękno kobiety, jej zjawiskowa twarz i subtelne dłonie czarują widza nie mniej niż jej dworska kreacja. A tych, którzy wolą przenieść się w powieściowy świat Jane Austen zachęcamy do udziału w premierze spektaklu tanecznego „Emma”, w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora, która odbędzie się w ogrodzie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 12.

Muzeum Lotnictwa Polskiego 13 maja, już od godz. 15.00 (aż do północy), zaprasza wszystkich, którzy chcą zobaczyć m.in. odnowiony samolot Prząśniczka ‒ prezentowany po długich pracach warsztatowych, a także trzy nowe wystawy, posłuchać prelekcji „Nie tylko Ikar” dotyczącej konstrukcji amatorskich, poczuć klimat dawnych czasów, w które wprowadzą grupy rekonstrukcyjne, dowiedzieć się, na czym polega praca saperów, a także wziąć udział w spotkaniu o najszybszych samolotach bojowych świata.

Zwieńczeniem tegorocznej Nocy Muzeów będzie wypuszczenie w niebo fluorescencyjnych balonów w żółto-niebieskich barwach z przesłaniem pokoju i wsparcia dla przyjaciół z Ukrainy. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie miało wymiar symboliczny – balony wzniosą się nad historycznym lotniskiem Rakowice Czyżyny, które nieraz było świadkiem historycznych zawirowań. Balony zostaną puszczone w niebo na specjalnych mocowaniach, by to szczególne przesłanie pokoju było jednocześnie przyjazne dla środowiska i możliwe do posprzątania.

To tylko niektóre propozycje z bogatej oferty tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów. Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny lub za niewielką, symboliczną opłatą. Na niektóre punkty programu obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje można znaleźć w programie dostępnym na stronie.

Datę tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów łatwo zapamiętać. Przypada bowiem 13 maja, w piątek. Już teraz warto zarezerwować ten piątkowy wieczór i noc na to, żeby poznać i poczuć moc muzeów w Noc Muzeów 2022.

Tejst u zdjęcieL krakow,pl