Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-10-29 13:18:23 przez system

Modlitwa za zmarłych w katedralnej krypcie

Przez cały listopad warto odwiedzać katedralne krypty, miejsce gdzie spoczywają biskupi tarnowscy. Przy grobach swoich poprzedników będzie się także modlił biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Katedralna krypta jest otwierana każdego roku z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Spoczywają tam: bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz. W katedralnych kryptach znajduje się także grób ks. Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej zmarłego w 1642 r.

„Bazylika katedralna to miejsce szczególne. W podziemiach kościoła są krypty, w których przez wieki byli grzebani mieszkańcy Tarnowa - świeccy, biskupi, kapłani. W katedrze jest siedem krypt, ale tylko jedną z nich można zwiedzać. W katedrze są także ogromne pomniki nagrobne Tarnowskich i Ostrogskich - właścicieli Tarnowa, które podziwiają turyści z całego świata. Ponadto w bazylice jest wiele epitafiów. W naszej świątyni można przeżyć pouczającą lekcję historii”- mówi ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.

3 listopada o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich zmarłych biskupów tarnowskich. Będzie jej przewodniczył bp Andrzej Jeż. Natomiast 4 listopada, także o godz. 18.00, będzie
odprawiona Msza św. za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej. Ponadto 5 listopada kapłani i wierni zgromadzeni na Eucharystii o godz. 18.00 będą się modlić w intencji zmarłych proboszczów bazyliki katedralnej oraz kapłanów pracujących w parafii katedralnej. Przez cały listopad o godz. 17. 30 będzie odmawiany w katedrze różaniec za zmarłych.

W dni oktawy Wszystkich Świętych, od 1 do 8 listopada, można zyskiwać odpusty za zmarłych. Jednym z warunków jest odwiedzenie cmentarza. Ten warunek można również spełnić nawiedzając krypty w katedrze i modląc się za zmarłych.