Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-02-23 10:48:34 przez system

Myśmy wszystko zapomnieli...

Właśnie mija okrągła 170. rocznica rzezi galicyjskiej (zwanej też rzezią tarnowską i rabacją), jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Tarnowa, ziemi tarnowskiej i polskiej historii w ogóle. Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości organizuje w Tarnowie obchody tej rocznicy w środę 24 lutego. W ich ramach zaplanowano Mszę Świętą w Katedrze i popularnonaukowy panel z udziałem czwórki badaczy nierozliczonego do dziś dramatu.

Organizatorzy zapraszają wszystkich diecezjan i patriotów do uczestnictwa we Mszy Świętej, która odprawiona zostanie w najbliższą środę 24 lutego o godzinie 16:00 w Bazylice Katedralnej o spokój duszy pomordowanych w trakcie rabacji, miłosierdzie Boże dla oprawców a także w intencji odrodzenia narodowej wspólnoty.

Tuż po Mszy, organizatorzy zapraszają na panel popularnonaukowy zatytułowany "Myśmy wszystko zapomnieli ...", w którym udział wezmą wybitni badacze dramatycznych wydarzeń z roku 1846 w Tarnowie i ziemi tarnowskiej:
ks. dr Ryszard Banach, historyk Kościoła, kapelan Porozumienia ks. mgr Krzysztof Kamieński, dyrektor Archiwum Diecezjalnego i autor niedawno wydanej książki "Okropne dzieje przyniósł nam czas. Duchowieństwo diecezji tarnowskiej wobec wydarzeń 1846 roku", Bogusław Andrzej Baczyński, niestrudzony badacz roku 1846, jeden z największych znawców tego tematu oraz Antoni Sypek, znany tarnowski historyk, prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, autor wielu książek o Tarnowie.

Początek panelu w środę 24 lutego o godzinie 17.15 w auli starostwa powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38. Wstęp wolny.