Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-05-15 22:30:16 przez system

Najazd dzieci na Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach

Prawdziwe oblężenie uczniów z małopolskich, śląskich i podkarpackich szkół podstawowych przeżywa w ostatnich dniach Muzeum Przyrodnicze im. K.W. Tomków w Ciężkowicach.

Wszystko za sprawą projektu realizowanego przez Polski Klub Ekologiczny we współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. W ramach projektu Unikalne walory Doliny Rzeki Białej wartością społeczną i ekonomiczną regionu dofinansowanego ze środków EOG, 3000 dzieci weźmie udział w bezpłatnych wycieczkach do Ciężkowic. Program wycieczki obejmuje warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi edukacyjnych w muzeum – w tym – prezentacji trójwymiarowej o rzece Białej i jej przyrodzie, podwodnej łodzi – batyskafu o wdzięcznej nazwie Piekielnica, gry terenowej – Skarby rzeki, a także wizytę w rezerwacie przyrody Skamieniałe Miasto i nad rzeką.

Przyroda tego miejsca jest wyjątkowa – nie bez przyczyny wyznaczono tu obszar Natura 2000. Rzeka, jej koryto i brzegi dają schronienie wielu rzadkim gatunkom. Występują tu zwierzęta z Czerwonej Księgi – między innymi kumak górski czy traszka grzebieniasta.

Uczniowie poznają przyrodę tego miejsca i dowiadują się, jaką rolę spełnia rzeka. Dzięki interaktywnym zajęciom w muzeum dzieci nie tylko widzą i poznają, ale biorą udział i angażują się w działania. Do tej pory odbyło się 19 wycieczek, a kolejne 41 zaplanowanych jest do końca września tego roku.

Więcej informacji o projekcie udziela Maria Staniszewska – koordynator projektu, Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach, email: biuro@pkegliwice.pl, tel. 32/231 85 91.

Foto: P. Kowalski, B. Krok