Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-01-13 16:03:19 przez DML

Najgorszy rok w historii lotniska w Balicach i olbrzymie plany

Jak możemy przeczytać na stronie Kraków Airport w przykrakowskich Balicach, lotnisko obsłużyło w 2020 roku 2 592 972 pasażerów, czyli 69% (5 817 904 pasażerów) mniej w stosunku do 2019 roku. Nie zmienia to jednak faktu prowadzenia ogromnych inwestycji, które potrwają do 2028 roku.

Prognozy na rok 2021 dla lotniska Kraków Airport przewidują, że liczba pasażerów korzystajacych z powietrznej komunikacji ulegnie podwojeniu. Według analiz rynku lotniczego balickie lotnisko obsłuży 4 250 645 pasażerów.

Według zarządu w obliczu obserwowanej, znaczącej skali strat miasta i regionu – skutecznym lekarstwem na kryzys będą kolejne inwestycje. Lotnisko trzeba modernizować, bo jest efektywnym narzędziem rozwoju gospodarczego Małopolski, zatem w dobie największego w historii kryzysu wciąż aktualne pozostają strategiczne plany inwestycyjne zawarte w Planie Generalnym lotniska Kraków/Balice. Nie możemy zapominać, że port w podkrakowskich Balicach służy także obronności naszego kraju. - czytamy na stronie.

W grudniu 2020 r. organy korporacyjne spółki zatwierdziły Plan Inwestycyjny Międzynarodowego Portu Lotniczego na lata 2020 –2028 r,. który został opracowany na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Infrastruktury Planu Generalnego lotniska Kraków – Balice.

Kluczowe zadania inwestycyjne:

  • Nowa droga startowa
  • Rozbudowa płyty postojowej dla samolotów w części zachodniej
  • Budowa nowego terminala cargo
  • Rozbudowa terminala pasażerskiego
  • Rozbudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego
  • oraz budowa parkingu wielopoziomowego

Koszt przedsięwizięcia to 1,5 miliarda złotych.

Info: Kraków Airport