Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-06-26 20:44:35 przez eb

Nasi na Europejskich Igrzyskach

Reprezentacja Polski na Igrzyska Europejskie liczy 370 zawodników i zawodniczek (182 kobiety i 188 mężczyzn), a rywalizować będzie w 29 dyscyplinach. Największą kadrę wystawił Polski Związek Lekkiej Atletyki – 46 sportowców (23 kobiety i 23 mężczyzn). 29 zawodniczek i zawodników wysłał Polski Związek Kajakowy.

Pierwsze złote medale nasi zawodnicy zdobyli w czwartek, 22 czerwca. Najpierw złoto trafiło w ręce kajakarskiej czwórki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto – najlepszych w wyścigu na 500 metrów. Najwyższy laur wywalczyła również Klaudia Breś, która wygrała rywalizację w konkurencji – pistolet pneumatyczny 10 m. Emocje kibicom przyniosło też zwycięstwo Natalii Kałuckiej we wspinaczce ściankowej na czas.

Dorobek Polaków uzupełniają także brązowe medale, które wywalczyli: Norman Zezula i Aleksander Kitewski w kajakarskich dwójkach na 500 metrów. Kolejne krążki z tego kruszcu zdobyli: Miłosz Sabiecki w kumite w kategorii 67 kg, Marcin Dzieński we wspinaczce sportowej na czas, Michał Bąbos w karate, kumite w kategorii 84 kg, Aneta Stankiewicz, Julia Piotrowska i Natalia Kochańska w strzelnictwie (karabin pneumatyczny z 10 metrów drużynowo), Adrian Bogucki, Szymon Rduch, Mateusz Szlachetka i Przemysław Zamojski w koszykówce 3x3 oraz Norbert Kobielski w lekkoatletyce (skok wzwyż).
W piątkowe popołudnie, 23 czerwca, złote medale zdobyły: kajakarska dwójka w sprincie na 500 m – Karolina Naja i Anna Puławska oraz Dorota Borowska – kajakarski sprint na 200 m.

W sobotę, 24 czerwca, srebrny medal w sprincie kajakowym w rywalizacji mikstów C-2 zdobyli Aleksander Kitewski i Sylwia Szczerbińska.

Srebro wywalczyły również: Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej na czas, Marika Popowicz-Drapała, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda w lekkoatletyce (sztafeta 4x100 m), Albert Komański w lekkoatletyce (bieg na 200 m), Maks Szwed, Anna Kiełbasińska, Igor Bogaczyński i Natalia Kaczmarek w lekkoatletyce (sztafeta mieszana 4x400 m), Krzysztof Kaczkowski w szermierce (szabla indywidualnie).

W sumie Polacy mają już 9 złotych medali. Oprócz wyżej wymienionych wywalczyli je także: Ewa Swoboda w lekkoatletyce (bieg na 100 m), Wojciech Nowicki w lekkoatletyce (rzut młotem), Pia Skrzyszowska w lekkoatletyce (bieg na 100 m przez płotki) oraz Julia Walczyk-Klimaszyk w szermierce (floret indywidualnie).

W poniedziałek, 26 czerwca, srebrny medal w strzelectwie wywalczyła Natalia Kochańska, a Martyna Swatowska-Wenglarczyk w szpadzie kobiet.

info i foto: krakow.pl