Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-09-21 00:51:51 przez Czas2012

Natura naszą ojczyzną

Jak Polak Serbowi, tak Serb Polakowi, a wszystko w imieniu wspólnej ojczyzny – natury. „Nature is my homeland” można oglądać do 2 października 2020 roku w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych przy Rynku Głównym 29 w Krakowie.

„The Elements. Nature is my homeland” to projekt polskich i serbskich pedagogów i artystów-grafików skupionych wokół zagadnień zmian klimatycznych, globalnego ocieplenia i ochrony przyrody. Realizowany jest przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Sztuk w Belgradzie. W ramach projektu studenci wraz z pedagogami odbyli warsztaty na Podhalu, w Krakowie i w stolicy Serbii, zakładając tym samym „wspólnotę współpracy” – ruch nadziei.

Artyści zakładają, że jeśli wiek XX rozpoczął się z chwilą wybuchu I WŚ, to istotną cezurą dla naszego stulecia był rok 2019, gdyż – jak zaznaczają – był to rok bezprecedensowej destrukcji naturalnego środowiska w skali świata. Projekt ma na celu przypomnienie, że natura jest pierwszą nauczycielką i to od niej uczymy się, patrząc – widzieć. Prace mają stanowić układankę z elementów, żywiołów, natury i ludzkich opowieści o tym, że natura jest naszym domem, wspólną ojczyzną.

Wystawa potrwa do 2 października, wstęp wolny.