Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-24 16:26:30 przez system

Naukowiec z AGH laureatem Nagrody Naukowej Polityki

Dr inż. Urszula Stachewicz z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie została laureatką 16. edycji Nagrody Naukowej Polityki w kategorii nauki techniczne.

Dr inż. Urszula Stachiewicz w swojej pracy naukowej wykorzystuje zaawansowane metody mikroskopowe do badania różnorodnych materiałów - w tym biomateriałów - będących podstawą współczesnej inżynierii tkankowej. Dzięki jej badaniom możliwe będzie wykorzystanie nanowłókien do leczenia ubytków kostnych bądź zmian zwyrodnieniowych kości oraz tkanki chrzęstnej. Inspirując się rozwiązaniami konstrukcyjnymi występującymi w przyrodzie, np. w liściach czy pajęczych sieciach, dr inż. Stachiewicz pracuje również nad poprawą efektywności kolektorów pozyskujących wodę z mgły. Laureatka z AGH jest także stypendystką Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego z ubiegłego roku dla wybitnych młodych naukowców. Kieruje również projektem pt. „Badanie właściwości sieci nanowłókien polimerowych zainspirowanych naturą w kontekście ich zastosowania do odzyskiwania wody i wytwarzania energii” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 23 października b.r., kapituła konkursowa wręczyła nagrody pięciu laureatom oraz dziesięciu finalistom w następujących dziedzinach: nauki humanistyczne, nauki społeczne, nauki
o życiu, nauki ścisłe oraz nauki techniczne. Młodzi naukowcy otrzymali dyplomy oraz stypendia w wysokości 30 tys. złotych (dziesiątka finalistów otrzymała zaś 10 tys. zł).

Wyróżnienie to przypada w udziale naukowcom z AGH już po raz czwarty.

W 2015 roku główną nagrodę w tej samej kategorii otrzymał dr inż. Jerzy Domżał z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, w 2013 roku laureatem był dr hab. inż. Piotr Faliszewski z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, a w 2012 roku nagrodzono dr. hab. inż. Grzegorza Nalepę z Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.