Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-03-31 09:41:34 przez system

Nie wiesz jak segregować? Unia ci pomoże

Już wkrótce wszyscy będziemy mieli pojemniki na świeci w jednakowych kolorach. Dotąd każdy samorząd sam określał kolory worków. Ale koniec samowoli! Teraz będzie 5 worków: na metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady zmieszane i biodegradowalne.

To efekt przepisów Ministerstwa środowiska, które z kolei wynikają z dyrektyw Unii Europejskiej. Do 2020 mamy mieć recykling na poziomie 50%.

Co wyrzucamy do czego?

Do żółtego pojemnikapowinny trafiać opakowania wykonane z tworzyw sztucznych i metalu - zarówno opakowania po artykułach spożywczych, jak również po szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania, a także tubki po paście do zębów oraz opakowania ze styropianu.

Niebieski koszjest przeznaczony na papier biurowy, tekturę, zeszyty, gazety i papier do pakowania. Ważne jest, aby papier trafiający do niebieskiego pojemnika był suchy i niezatłuszczony.

Do zielonego pojemnikawyrzucamy opakowania ze szkła, czyli szklane butelki i słoiki. Nie należy tu wrzucać szkła stołowego, luster, szkła zbrojonego lub hartowanego.

W brązowym pojemnikugromadzimy resztki jedzenia, takie jak: obierki z owoców i warzyw, ogryzki, skorupki z jajek oraz fusy z kawy i herbaty. Nie wrzucamy tu jednak mięsa ani kości.

Do szarego pojemnika, przeznaczonego na odpady zmieszane, wrzucamy zużyte chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki, a także resztki mięsa i kości.