Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-09-05 20:28:44 przez eb

Nie zostawiaj psa/kota na pastwę losu

Nie zawsze możemy kontynuować opiekę nad domowym zwierzakiem. Czasem nam się on po prostu „przejada”. W wersji hardkorowej bywa, że pies jest przywiązywany do drzewa w lesie, a ukochany dotąd pan szybko ucieka samochodem. W wersji lait zwierzęta są porzucane w miejscach odludnych, tak aby nikt nie mógł zarejestrować nr samochodu uciekającego właściciela. Takim miejscem, gdzie co roku przynajmniej raz ktoś wyrzuca z auta czworonoga, często rasowego i zadbanego jest w naszym powiecie skrzyżowanie dróg w Cerekwi.

Tymczasem w Krakowie właśnie uruchomiono kolejne dwa punkty, w których można pozostawić niechcianego psa lub kota i gdzie zwierzę otrzyma fachową opiekę do czasu odebrania przez schronisko. To kolejne takie punkty, poza funkcjonującym od 10 lat „okienkiem życia” w siedzibie Krakowskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt przy ul. Floriańskiej.

Nowo otwarte „okienka życia” powstały przy:
• klinice weterynaryjnej Arka, ul. Chłopska 2a – przyjęcia zwierząt przez całą dobę;
• hotelu dla psów Szarikton, ul. Łużycka 111a (wjazd od ul. Bochenka) – przyjęcia zwierząt w godzinach pracy hotelu.
Każdy kto z jakichś powodów postanowi oddać psa lub kota, może przyprowadzić go do „okienka życia” całkowicie anonimowo, zadzwonić na telefon lub domofon, a następnie oddać zwierzę pracownikowi. Oddający zwierzę zostanie poproszony o dobrowolne wypełnienie anonimowego formularza wraz z krótką informacją o zwierzęciu, które ułatwią dalszą opiekę oraz adopcję. Zwierzę następnie przekazane będzie Krakowskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej.
Inicjatywa „Okienek życia” skierowana jest do właścicieli zwierząt, którzy z różnych powodów nie mogą zapewnić im należytej opieki lub nie chcą się nimi dalej zajmować. Nie są one przeznaczone dla znalezionych rannych lub chorych psów i kotów, które powinny trafić bezpośrednio do schroniska. „Okienka życia” przeznaczone są tylko dla psów i kotów, stąd prośba do mieszkańców, aby nie przynosić do nich innych zwierząt domowych, tj. chomików, świnek morskich, myszy, papużek itp.
Przypominamy, że Ustawa o ochronie zwierząt jasno mówi, że zwierzę to nie rzecz – żyje i odczuwa cierpienie, dlatego człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Także wtedy, gdy z jakichś powodów nie może lub nie chce zatrzymać pupila.

Foto z https://psy-pies.com