Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-01-27 14:12:45 przez system

Niecodzienny eksperyment w AGH

31 stycznia o godz. 11:00 w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadzony zostanie niecodzienny eksperyment. W komorze bezechowej, w jednym z najcichszych miejsc w Polsce, zostaną zarejestrowane odgłosy wydawane przez dzieci podczas ich karmienia.

Badanie poprowadzą Marcin Zastawnik (akustyk z AGH) oraz Anna Kotlińska, (położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka UJ).

Przedsięwzięcie ma na celu zarejestrowanie odgłosów prawidłowego ssania piersi przez dziecko oraz opis dźwięków towarzyszących poszczególnym etapom karmienia w taki sposób, aby młodzi rodzice potrafili ocenić kiedy ich dziecko je w prawidłowy sposób.

Jak zauważają pomysłodawcy badania, istnieje bardzo dużo poradników dla rodziców, którzy chcą w prawidłowy sposób karmić swoje dzieci. Żadne jednak istniejące nagranie nie prezentuje dźwięków, które są niezwykle istotne z punktu widzenia właściwego przebiegu karmienia. Dźwięki bowiem są wskazówką dla rodziców, czy ich pociecha dobrze je.

Efektem końcowym przedsięwzięcia ma być dostępne nagranie, z którego będą mogli korzystać rodzice.

W trakcie eksperymentu naukowcy wyjaśnią dlaczego znajomość dźwięków związanych z karmieniem jest taka istotna.

Doświadczenie odbędzie się w komorze bezechowej, która zlokalizowana jest w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH. Laboratorium znajduje się w budynku D-1 (patrz mapka).

Anna Kotlińska - położna, naukowiec UJ, popularyzator nauki. Koordynuje prace w pierwszym Małopolskim Banku Mleka. Jako położna o specjalizacji laktacyjnej wspiera rodziców w okresie karmienia naturalnego. Jako naukowiec bada wpływ cukrzycy ciężarnych na zmienność składu mleka oraz rolę bakterii w mleku kobiecym. Wystąpienie A. Kotlińskiej podczas konkursu dla popularyzatorów nauki FameLab: http://bit.ly/AGHEksperyment

Marcin Zastawnik - akustyk z AGH, popularyzator nauki, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Prowadzi kanał popularno-naukowy poświęcony między innymi zagadnieniom dźwięku i akustyki ProperSound (www.yt.propersound.pl). Współautor cyklu AGH Junior: http://bit.ly/AGHEksperyment2

Komora bezechowa - unikatowa żelbetonowa konstrukcją o krawędzi zewnętrznej około 10m (objętość około 1000m3). Masa komory jest szacowana na 600 ton, a sama „kostka” posadowiona jest na specjalnych wibroizolacyjnych sprężynach, które ograniczają przenoszenie drgań z pobliskiej drogi. Ze względu na umieszczenie klinów także na podłodze, badacze przebywający w komorze poruszają się po siatce rozciągniętej pół metra nad klinami. Poziom ciśnienia akustycznego tła zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 decybela (w nocy spada nawet poniżej 0 dB(A)). Dla porównania średni hałas w przeciętnym biurze to ok. 60 dB(A), na ulicy ok. 90 dB(A), zaś w dobrze wyciszonej sypialni około 20 decybeli.