Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-10-07 19:17:27 przez eb

Noc Poezji i inne: weekend w Krakowie

Coraz chłodniejsze dni, coraz wcześniejsze wieczory i zmienna pogoda zniechęcają do grilowania i aktywności na łonie przyrody. Dlatego warto zapoznać się z tym, co Kraków ma do zaoferowania swoim i okolicznym mieszkańcom podczas tego weekendu.

Noc Poezji
Tegoroczna Krakowska Noc Poezji odbywa się w terminie 6-8 października. Współpracujące z miastem instytucje kultury, kluby, księgarnie, galerie i organizacje pozarządowe na 13. edycję inicjatywy przygotowały ponad 70 wydarzeń w różny sposób nawiązujących do motywu przewodniego – milczenia i ciszy w poezji.

66. edycja World Press Photo i „Siła Fotografii” w NCK
W ramach „Siły Fotografii” 2023 w Nowohuckim Centrum Kultury można zobaczyć między innymi najlepsze fotografie prasowe. Na 66. edycję konkursu organizowanego przez Fundację World Press Photo napłynęło prawie 60 tysięcy zdjęć, nadesłanych przez ponad 3,5 tysiąca fotografów ze 127 krajów. Nagrody przyznano 24 twórcom. Wystawa jest czynna w dniach 6-29 października, codziennie w godzinach 11.00-19.00.

W niedzielę półmaraton – zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej
W najbliższą niedzielę, 8 października, odbędzie się 9. Cracovia Półmaraton Królewski. Towarzyszyć mu będzie bieg „Piątka dla krakowskiego sportu”. W związku z tym zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu drogowego i kursowaniu autobusów i tramwajów. Od 2022 r. wydarzeniem towarzyszącym Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu są biegi dla dzieci. Tegoroczna impreza odbędzie się pod nazwą Mini Melts Kraków Run i wystartuje w przeddzień krakowskiego półmaratonu – 7 października.

Teatralny Instytut Młodych zaprasza na premierę
Teatr Ludowy i Teatralny Instytut Młodych zapraszają na spektakl „Preskot” już od dziś. Spektakl to opowiedziana z wrażliwością, czułością i humorem historia, o potrzebie komunikacji i prawdy w rodzinie, o potrzebie bliskości, która uruchamia wyobraźnię i najcieplejsze uczucia, pomagające przetrwać najtrudniejsze chwile.

3. Festiwal Małej Literatury w Dworku Białoprądnickim
Od 7 do 15 października w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Małej Literatury. Na dzieci czeka program pełen literackich wrażeń: spotkania z autorami i ilustratorami, warsztaty, koncert, wystawa, spacer literacki i inne niespodzianki – wręcz odlotowe.

„Wesoła wczoraj i dziś” – wystawa przy ul. Kopernika 19
Współczesne zdjęcia z lotu ptaka i archiwalne fotografie dokumentujące historię dzielnicy i pionierskich odkryć, które weszły do kanonu zarówno polskiej, jak i światowej medycyny. To wystawa „Wesoła wczoraj i dziś”, jaką do końca października można oglądać przy ul. Kopernika 19. Plenerowa ekspozycja rozpoczyna prezentację szlaku historyczno-kulturowego Via Medicorum, jaki powstaje na Wesołej.

Jom Riszon – niedziela w Starej Synagodze
Co roku w październikowy Jom Riszon (hebr. niedziela, pierwszy dzień tygodnia żydowskiego kalendarza) Muzeum Krakowa zaprasza do uczestnictwa w święcie Starej Synagogi na ul. Szerokiej 24. W tym roku wydarzenie odbędzie się 8 października.

Festiwal Równości w Dworku Białoprądnickim
Dworek Białoprądnicki zaprasza dziś na „Festiwal Równości IV – Wolność, równość, szacunek”. Podczas tegorocznej, czwartej już edycji festiwalu będzie można dowiedzieć się jak idee wolności, równości i szacunku przekładają się na jakość naszego codziennego życia i przeciwdziałają wykluczeniom.

info i zdjęcie: Magiczny Kraków