Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-12-13 19:52:19 przez eb

Nowa Huta pamięta o 13 grudnia

„Opera Nowohucka 2.0” to połączenie koncertu muzycznego oraz spotkania z przedstawicielami krakowskich działaczy Solidarności z lat 80. ubiegłego wieku. Projekt przypomina i eksponuje czas wspólnej, solidarnej i bezkrwawej walki o wolność i niepodległość, demokrację i prawa człowieka.

W 2019 roku mija 70 lat od powstania Nowej Huty, obchodzimy też 30-lecie obalenia komunizmu w Polsce. Nawiązaniem do tych ważnych rocznic jest projekt „Opera Nowohucka 2.0”, który realizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury.

Premierowy koncert Marcina „Bzyka” Bąka to piosenki oparte na tekstach pisanych w latach 1981-83 przez więzionych nowohuckich liderów Solidarności (Stanisława Handzlika, Edwarda Nowaka) oraz innych autorów tamtego okresu (Jacek Kaczmarski). Marcin „Bzyk” Bąk proponuje autorskie, współczesne wersje utworów, które młodszemu pokoleniu mogą przybliżyć historię i czas ważnych przemian.

Drugą częścią projektu „Opera Nowohucka 2.0” był panel dyskusyjny – spotkanie z krakowskimi działaczami pierwszej Solidarności. Do udziału w wydarzeniu zaproszono Stanisława Handzlika – jednego z liderów ówczesnej Solidarności w regionie, Edwarda Nowaka – współtwórcę struktur Solidarności w kombinacie, Mieczysława Gila, który przewodniczył Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność w Hucie oraz przedstawiciela młodszego pokolenia, Piotra Fugiela, który współorganizował struktury młodzieżowe (Federacja Młodzieży Walczącej) w Nowej Hucie i zajmowały się między innymi kolportażem prasy podziemnej, pisaniem haseł na murach a także donoszeniem pomocy materialnej dla strajkujących hutników.

Spotkanie było okazją do rozmów i poznawana historii bezpośrednio od osób, które nie tylko uczestniczyły w ważnych wydarzeniach, ale również je inicjowały.
Wydarzenie odbyło się w piątek, 13 grudnia od godz. 10.00 w NCK.