Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-08-14 20:09:10 przez eb

Nowe, egzotyczne zwierzaki w krakowskim ZOO

Do krakowskiego ogrodu zoologicznego sprowadzono trzy nowe gatunki zwierząt. Są to aksolotl, boa pacyficzny i żaba gigant. Zwierzęta zamieszkały w egzotarium, czyli pawilonie, w którym eksponowane są ryby, płazy i gady.

Aksolotl to drapieżny płaz ogoniasty o sympatycznym wyglądzie. Jest endemitem – występuje jedynie w jeziorze Xochimilco na południe od stolicy Meksyku. Charakterystyczne dla aksolotla są trzy pary skrzeli zewnętrznych, położone po obu stronach głowy. Jego postać larwalna jest zdolna do płciowego rozmnażania się, co określane jest mianem neotenii.

Boa pacyficzny to przedstawiciel rodziny dusicieli. Posiada charakterystycznie spłaszczoną głowę i zadarty pysk. Zamieszkuje tereny zalesione, chętnie przebywa na drzewach. Obszar jego występowania obejmuje Nową Gwineę, Wyspy Salomona, Celebes, Wyspy Tokelau. Poluje głównie na małe ssaki, jaszczurki i żaby. Jest gatunkiem jajożyworodnym.

Żaba gigant to jedna z największych żab na świecie – osiąga 21 cm długości i ciężar do 700 g. Zamieszkuje tropikalny las deszczowy Wysp Kanaryjskich: Dominikany i Montserrat. Prowadzi nocny tryb życia. Żywi się owadami i małymi kręgowcami.

W czwartek, 15 sierpnia krakowski ogród zoologiczny będzie czynny w godzinach 9–19.