Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-02-28 19:24:30 przez system

Nowe popiersia Niezłomnych w parku Jordana

Popiersia Żołnierzy Wyklętych - mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, dowódcy zgrupowania WiN na Lubelszczyźnie oraz sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego partyzanta poległego w 1963 r. - zostały odsłonięte w niedzielę 28 lutego w parku im. dra H. Jordana w Krakowie.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił podczas uroczystości, że wolna Polska swoją niepodległość zawdzięcza„ofierze życia i krwi żołnierzy niezłomnych”. Jak mówił, wszyscy jesteśmy im winni wdzięczność, pamięć i najgłębszy szacunek.

Pomniki „Zapory” i „Lalka” stanęły w Galerii Wielkich Polaków XX wieku w Parku Jordana wśród m.in. popiersi innych żołnierzy niezłomnych. W parku tym od blisko 120 lat trwa tradycja upamiętniania sławnych i wybitnych Polaków. Do tej pory zgromadzono ok. 40 podobizn.

Uroczystość w Parku Jordana z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poprzedziła msza św. w Bazylice Mariackiej i Marsz Pamięci, który przeszedł ulicami Krakowa. Marsz prowadziła orkiestra wojskowa i kompania honorowa Garnizonu Kraków. Wiele osób niosło transparenty z wizerunkami „Żołnierzy Wyklętych”, biało-czerwone chorągiewki i kwiaty.