Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-10-16 19:18:50 przez eb

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym

Pierwszy rocznik studentów nowego kierunku „Global Business Services” (GBS) rozpoczął kształcenie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. GBS to pionierski kierunek w Polsce, który został stworzony od podstaw przez biznes i naukę jako odpowiedź na ciągły rozwój sektora usług biznesowych. Wśród partnerów kierunku, obok ABSL, znalazło się 28 czołowych podmiotów sektora, Miasto Kraków oraz lokalne startupy. W inauguracji wziął udział zastępca prezydenta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju – Jerzy Muzyk.

– Program studiów GBS został stworzony we współpracy z przedstawicielami globalnych firm, którzy byli zaangażowani w dobór treści kształcenia. Studenci, już od pierwszego roku będą mieli zajęcia i praktyki w centrach usług, co umożliwi im dostęp do liderów międzynarodowych korporacji w trakcie całego okresu nauczania. Potencjalne miejsca pracy przyszłego absolwenta GBS to sektor usług dla biznesu, który obejmuje: informatykę, finanse, rachunkowość, logistykę, zarządzanie zasobami ludzkimi i działania badawczo-rozwojowe – podkreślił dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Z analiz ABSL Strategic Foresight wynika, że łączne zatrudnienie w sektorze może w ciągu 10 lat wzrosnąć do 650 tysięcy, co oznacza, że niezbędne będzie pozyskanie blisko 300 tysięcy pracowników posiadających tzw. kompetencje przyszłości. Kluczowe z perspektywy sektora są umiejętności związane z finansami, analizą danych, nowoczesnymi technologiami, a także uniwersalnymi umiejętnościami miękkimi takimi jak: praca zespołowa, zarządzanie zmianą, umiejętność współpracy w międzynarodowym środowisku biznesowym.

Kraków jest liderem pod względem zatrudnienia w centrach usług biznesowych w Polsce, gdzie pracuje niemal co czwarta zatrudniona w sektorze osoba, czyli ponad 77 tysięcy osób. Stolica Małopolski znajduje się w czołówce globalnych rankingów stanowiących o atrakcyjności miast najchętniej wybieranych przez międzynarodowych inwestorów.