Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-11 14:48:01 przez system

O Goetzach prawie wszystko

2 czerwca w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym odbędzie się konferencja, w całości poświęcona historii rodziny Goetzów Okocimskich – założycieli miejscowego browaru. Organizatorami konferencji jest Brzeskie Towarzystwo „Gryf” oraz Urząd Miejski. Patronat nad konferencją sprawować będą, między innymi Polska Akademia Umiejętności, Ministerstwo Kultury, wojewoda małopolski, prezydent Krakowa.

  • Zasługi rodziny Goetzów dla Brzeska, Małopolski i całego regionu są ogromne – mówi dr Stefan Gawlik z Brzeskiego Towarzystwa „Gryf”. -Jestem przekonany, że gdyby nie fakt, że w mieście powstał browar, Brzesko miałoby dzisiaj nie większą rangę niż Czchów, czy Wojnicz. Produkcja w samym browarze i usługi świadczone na jego rzecz spowodowały napływ ludności i rozwój miasta. -

Geotzowie, co w swoich referatach udowodnią profesorowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Rolniczego mieli zasługi nie tylko w przemyśle, ale także w rolnictwie, rozwijali oświatę, dotowali kulturę i sport.

- W dalszym ciągu nie ma poważnych naukowych opracowań dotyczących Goetzów oraz ich zasług i osiągnięć. Bardzo jestem zadowolony, że do Brzeska zjedzie tak zacne grono profesorów, którzy wygłoszą referaty, a te zebrane zostaną i wydane we wrześniu w formie książkowej – mówi burmistrz Brzeska, Grzegorz Wawryka.

Początek konferencji zaplanowano na godzinę 9.00.