Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-04-18 22:31:01 przez system

Obchody 5 rocznicy pogrzebu śp. Pary Prezydenckiej

Około tysiąca osób z całej Małopolski uczestniczyło w sobotę 18 kwietnia w mszy św. w katedrze wawelskiej, odprawionej w piątą rocznicę pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich.

We mszy uczestniczyła Marta Kaczyńska oraz brat tragicznie zmarłego Prezydenta – Jarosław, a także kandydat na prezydenta Andrzej Duda.

Przed mszą św. w katedrze prezes PiS złożył wiązankę kwiatów pod Krzyżem Katyńskim, znajdującym się u stóp Wzgórza Wawelskiego. Na Wawel dotarło także 13 uczestników piątego rajdu rowerowego im. Lecha i Marii Kaczyńskich i 94 innych ofiar katastrofy smoleńskiej. Wyruszyli oni w drogę 12 kwietnia spod Pałacu Prezydenckiego w Warszawie i przez siedem dni przemierzali na rowerach trasę z Warszawy do Krakowa. W tym roku wiodła one przez Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Radomsko, Zawiercie, Alwernię. Wszystkie te miejscowości odwiedził podczas swojej prezydentury Lech Kaczyński. Idea rajdu zrodziła się w pierwszą rocznicę katastrofy samolotu TU-154M wśród byłych współpracowników prezydenta.

Po mszy św. kwiaty przy grobie Marii i Lecha Kaczyńskich złożył prezes PiS oraz Marta Kaczyńska. Następnie kilkaset osób przeszło pod Krzyż Katyński, gdzie przybyłe delegacje (m.in. Solidarności, Klubu „Gazety Polskiej”) złożyły wieńce.

Uroczystości zakończył koncert w Bazylice Mariackiej, w którym wykonano „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz dwie kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego: „Pieśń Rodzin Katyńskich” i „Matko Najświętsza”. Wystąpiły Sinfonietta Cracovia i Górecki Chamber Choir pod batutą Marcina Nałęcz–Niesiołowskiego oraz soliści z Gruzji, Litwy, Polski i Ukrainy.