Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-12-01 08:08:26 przez system

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika ŚDM W Brzegach

Na terenie Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie w przyszłym roku odbędzie się spotkanie młodzieży z Papieżem Franciszkiem, stanął pomnik z symbolami Światowych Dni Młodzieży.

Uroczystego poświęcenia symboli dokonał w sobotę 28 listopada kardynał Stanisław Dziwisz wraz z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich, kardynałem Stanisławem Ryłko. Wcześniej odsłonięcia pomnika dokonali: szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM biskup Damian Muskus oraz burmistrz Wieliczka Artur Kozioł.
W fundamenty obelisku wmurowano akt erekcyjny - pamiątkę dla przyszłych pokoleń.

W uroczystości wzięło udział ponad 300 osób z całego świata - koordynatorów ŚDM – którzy od kilku dni przebywają w Polsce, aby poznać miejsca przyszłorocznych spotkań z Ojcem Świętym. Gości witali mieszkańcy Brzegów i Wieliczki, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerze z Hufca ZHP Wieliczka oraz Orkiestra Dęta „Podstolice”.

- Bardzo się cieszymy razem z Krakowem, Wieliczką i Brzegami, bo mamy się już czym pochwalić. Szczególnie dziękuję burmistrzowi i jego współpracownikom, bo to przecież oni dołożyli się do tego – powiedział kard. Dziwisz.

Dalsza część spotkania miała miejsce w Kampusie Wielickim, gdzie odbył się wieczór koncertowy z najpiękniejszą polską muzyką, który rozpoczął się polonezem w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Pogórze Wielickie”, z akompaniamentem Wielickiej Orkiestry Kameralnej. W koncercie wzięły również udział chóry: „Ziarenko”, „Gospel Voice”, połączony chór Szkoły Muzycznej I stopnia z Wieliczki oraz Gdowa, chór szkolny z Koźmic Wielkich, a także Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie” oraz wokalistki: Roksana Sadowska i Weronika Kozłowska.

Obelisk z symbolami Światowych Dni Młodzieży ma formę krzyża osadzonego w kamieniu, z którego wystają kryształy soli, nawiązujące do kopalni soli w Wieliczce oraz do słów Jezusa: „Wy jesteście solą tej ziemi, Wy jesteście światłem świata”. Widnieje tam również logo ŚDM 2016 r. oraz: herb Papieża Franciszka, oficjalne godło Stolicy Apostolskiej w czasie jego pontyfikatu (od 2013 roku), herb Papieża Jana Pawła II – oficjalne godło Stolicy Apostolskiej w okresie jego pontyfikatu (1978-2005), herb Kardynała Stanisława Dziwisza – Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, a także herb Kardynała Stanisława Ryłko – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Autorem projektu obelisku oraz jego wykonawcą jest Stanisław Anioł – artysta rzeźbiarz z Wieliczki.