Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-08-21 20:18:57 przez system

Orkiestra Lekarzy zagra w Krakowie

Dwa do trzech razy w roku 100 lekarzy z prawie pięćdziesięciu krajów zamienia białe lekarskie fartuchy na wieczorowe stroje i wykonuje koncert na rzecz organizacji działającej w sektorze zdrowia oraz osób potrzebujących opieki zdrowotnej. W tym roku zagrają w Polsce i wesprą działalność Fundacji DKMS - walkę z nowotworami krwi. Koncert odbędzie się 12 października w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Orkiestrze towarzyszył będzie wybitny polski pianista z Krakowa, Krzysztof Książek.

Światowa Orkiestra Lekarzy (World Doctors Orchestra) to unikalne przedsięwzięcie. Założona w 2007 roku, zrzesza obecnie ponad 1500 lekarzy różnych specjalizacji z ponad 50 krajów. Występują oni charytatywnie, a całość dochodu z biletów przekazują na rzecz organizacji działających sektorze ochrony zdrowia. Założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem WDO jest Stefan Willich, ceniony kardiolog.

- Nasza codzienna praca skupia się na leczeniu pacjentów. Natomiast jako Orkiestra promujemy przekonanie, że sztucznie ustalone granice, a także polityczne i ekonomiczne interesy nie powinny ograniczać dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej dla każdego człowieka. Właśnie dlatego środki zebrane na naszych koncertach przekazujemy organizacjom charytatywnym, skupiającym się na pomocy w ochronie zdrowia – mówi prof. Stefan Willich.

Do tej pory Światowa Orkiestra Lekarzy zagrała już niemal 60 koncertów, m.in. w Dubaju, USA, Japonii, Hiszpanii, Kapsztadzie. Polska jest 27 krajem na ich trasie koncertowej.

Orkiestra wykona VIII symfonię Beethovena oraz, chcąc podkreślić rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości w Polsce, po raz pierwszy zagra Uwerturę es-dur Ignacego Paderewskiego. Koncert World Doctors Orchestra uświetni występ wybitnego polskiego solisty, pochodzącego z Krakowa – Krzysztofa Książka, który wykona koncert e-moll op.11 Fryderyka Chopina.

Krzysztof Książek to znakomity młody pianista, półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz wielu innych międzynarodowych nagród.

Koncert WDO odbędzie się z okazji 10. rocznicy działalności Fundacji DKMS w Polsce i przypadającego 13 października Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku.
Bardzo cieszymy się, że Światowa Orkiestra Lekarzy przyjedzie do Polski i wesprze nasze działania, których celem jest walka z nowotworami krwi – mówi Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS. – Koncerty mają charakter charytatywny – całość dochodu z biletów zostanie przeznaczona na rejestrację nowych Dawców szpiku i komórek macierzystych. A w trakcie koncertu będzie możliwość dołączenie do grona potencjalnych Dawców. Na scenie pojawi się także dyrektor medyczny Fundacji DKMS, dr Tigran Torosian, który od wielu lat jest członkiem Światowej Orkiestry Lekarzy i gra na altówce.

Bilety w cenie od 50 zł, dostępne na www.ebilet.pl, kasach ICE oraz w Empiku.