Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-04-17 15:22:21 przez Czas2012

Ostrzeżenie dla seniorów

Do końca września tego roku trwać będzie spis powszechny. Jest to pierwsza tego typu akcja, gdzie mamy, obowiązkowo! „spisać się sami”, czyli przez internet. Ale – 20% osób starszych w ogóle nie używa komputera. Oni zostaną spisani albo przez telefon albo przez rachmistrza, który stawi się u nich osobiście.

Niestety, jest to idealna okazja dla oszustów. Na ten problem zwróciło uwagę Stowarzyszenie MANKO, które od 8 lat wydaje Ogólnopolski Głos Seniora i Ogólnopolską Kartę Seniora, a także prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać.

MANKO dostrzega trzy rodzaje możliwych oszust:
- w internecie,
- przez telefon
-przez rachmistrza w domu.

Pierwszym rodzajem jesteśmy zagrożeni wszyscy, ale osoby starsze, które jednak zdecydują się na ten sposób „spisania się” są szczególnie narażone. Należy uważać na wszystkie komunikaty przychodzące z niesprawdzonych źródeł, a wśród nich m.in.: e-maile, SMS-y, media społecznościowe czy komunikatory. Pod żadnym pozorem nie powinno się klikać w linki zewnętrzne zawarte w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą one prowadzić do stron czy aplikacji, które bez problemu przechwycą nasze dane. Do systemu należy logować się wyłącznie poprzez autoryzowaną stronę www.spis.gov.pl

Oszustwo na telefon wydaje się jeszcze bardzie „obiecujące” dla przestępców. Do osób, które nie złożą swoich danych w odpowiednim czasie będą bowiem dzwonić rachmistrze z GUS-u. Łatwo jest udać takiego rachmistrza i wyłudzić dane osobowe bądź namawiać do kliknięcia w podejrzane linki lub instalacji specjalnych aplikacji. Przed podaniem jakichkolwiek informacji dzwoniącej osobie należy sprawdzić czy figuruje ona w spisie rachmistrzów. Można to zrobić na stronie spisu w zakładce „Sprawdź rachmistrza”lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99.

Trzeci rodzaj oszustów to ludzie, którzy będą przychodzili do domu osoby, o której nie ma jeszcze informacji spisowej. Trzeba się liczyć przede wszystkim z możliwościami zwykłego rabunku w mieszkaniu. Pamiętajcie: rachmistrzowie nie mogą robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji, prosić o opłatę za udział w spisie czy proponować zalogowanie się na ich urządzeniu do banku! Zanim wpuścimy osobę przedstawiającą się jako rachmistrz do domu, trzeba ją wylegitymować, a następnie sprawdzić. Tym samym sposobem jak w przypadku oszustw na telefon.