Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-02 15:46:43 przez system

Oszustka z Francji w rękach policji

37-letnia obywatelka Francji została zatrzymana na gorącym uczynku przez małopolskich policjantów za oszustwo metodą na „czarne euro”.

Starannie zaplanowane działania doprowadziły do zatrzymania obywatelki Francji. Kobieta oszukiwała metodą na „czarne euro”. Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo Śledczego krakowskiej komendy wojewódzkiej Policji we współpracy z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji zapobiegli wyłudzeniu ponad 50 tysięcy Euro (ponad 220 000 złotych).

Policjanci z wydziału kryminalnego i dochodzeniowo śledczego krakowskiej komendy wojewódzkiej policji w Krakowie przeprowadzili realizację zatrzymania 37-letniej kobiety, obywatelki Francji pochodzenia kameruńskiego. Starannie i dokładnie planowane czynności miały na celu zapobiec wyłudzeniu sporych sum pieniędzy metodą na „Czarne Euro”. Według informacji pozyskanych przy współpracy międzynarodowych organów ścigania policjanci ustalili, że kobieta przyjedzie do Krakowa, po czym będzie próbowała znaleźć potencjalną ofiarę, chętną na szybki zarobek.

Na efekt poszukiwań oszustki nie trzeba było długo czekać. Do kobiety zgłosił się 30-letni mężczyzna zainteresowany atrakcyjną ofertą szybkiego zarobku.

Transakcja (w rzeczywistości oszustwo na „czarne euro”) wygląda z pozoru niesamowicie atrakcyjnie. Cały fortel polega na tym, że oszustka przedstawia zainteresowanemu zabarwione na czarno kawałki papieru, a po chwili następuje „czary mary” i kobieta spryskuje papier sprayem, zakrywa go ręką i sekundę później wyciąga prawdziwy banknot. Zainteresowany myśli, że rzeczywiście czarny papier cudownie zamienia się w prawdziwe banknoty. Tak naprawdę podmieniony w drodze iluzji banknot jest tylko po to, by uwiarygodnić całą sztuczkę.

Kobieta widząc, że mężczyzna złapał się na sztuczkę dodaje, że nie ma czasu na zamianę większej ilości pieniędzy i proponuje wymianę 100 tysięcy magicznie odbarwiających się „czarnych euro” w zamian za wpłatę 50 tysięcy Euro w gotówce.

Policjanci, prowadzący realizację, zatrzymali 37-letnią kobietą w momencie, gdy zbierała się razem z wyłudzoną kwotą z powrotem do Francji. Sąd na wniosek Policji i prokuratora prowadzącego sprawę zastosował wobec zatrzymanej karę tymczasowego aresztu. Finalnie za próbę oszustwa grozi jej 8 lat pozbawienia wolności.

Na uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwsza w Polsce od ponad dekady realizacja kończąca się zatrzymaniem sprawcy. Do podobnych oszustw doszło w Polsce dwa razy na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Niestety w poprzednich sprawach pokrzywdzeni zgłosili się do śledczych zbyt późno.

Sprawcy najczęściej pochodzący z krajów afrykańskich zaraz po otrzymaniu pieniędzy wyjeżdżają w błyskawicznym tempie do państw, w których współpraca międzynarodowa pomiędzy organami ścigania nie istnieje lub jest znacząco utrudniona.