Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-04-27 15:28:21 przez system

Otwarło się okienko transferowe ZUS-OFE

1 kwietnia ruszyło okienko transferowe w ramach II filara emerytalnego. Do końca lipca można decydować, czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy też część przekazywać do OFE.

Od decyzji osób ubezpieczonych w II filarze zależy los składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia). Pozostała cześć składki emerytalnej, czyli 16,6 proc. trafia do ZUS i jest zapisywana na koncie emerytalnym (12,22 proc.) i subkoncie (4,38 proc.). Od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. każdy, kto jest uczestnikiem drugiego filara, może zdecydować, że wskazane 2,92 proc. składki trafi na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub do wybranego otwartego funduszu emerytalnego.

Osoby, które nie będą zmieniać decyzji podjętej w poprzednim okienku transferowym w 2014 r. lub przy okazji wchodzenia na rynek pracy po zamknięciu poprzedniego okienka, nie muszą składać żadnych deklaracji. Ci ubezpieczeni, którzy jednak decyzję, a tym samym chcą zmienić miejsce przeznaczenia składki ubezpieczeniowej, muszą wypełnić specjalne oświadczenie, dostępne w każdej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.
Oświadczenie można dostarczyć osobiście do placówki ZUS, za pośrednictwem poczty lub przy wykorzystaniu zusomatów, dostępnych w większych placówkach ZUS przez 24 godziny na dobę.

Klienci, posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych, mogą natomiast złożyć oświadczenie przez Internet, właśnie przy wykorzystaniu profilu na PUE.

Deklaracji o przeznaczeniu 2,92 proc. składki emerytalnej nie składają osoby, które mają do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego 10 lub mniej lat. W przypadku tych osób bowiem – zgodnie z prawem – ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS.

Składki osób wchodzących na rynek pracy tak podczas okienka transferowego, jak i po jego zakończeniu, a które nie złożą oświadczenia o ich przekazywaniu do OFE i nie zawrą umowy z OFE, z automatu trafią na subkonto w ZUS.

Kolejne okienka transferowe będą się otwierać co cztery lata. Najbliższe będzie więc miało miejsce od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Więcej informacji można uzyskać w każdej placówce ZUS, na stronie internetowej Zakładu www.zus.pl, za pośrednictwem swojego profilu na PUE lub dzwoniąc pod numer Centrum Obsługi Telefonicznej: 22 560 16 00.