Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-12-28 21:29:56 przez system

Partia Porozumienie rozwija działalność

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Tarnowie, zarząd okręgu Porozumienia przedstawił swoje struktury terytorialne i omówił bieżącą działalność ugrupowania. Warto przypomnieć, że partia została powołana 4 listopada b.r. podczas kongresu w Warszawie, a powstała z przekształcenia Polski Razem poszerzonej o polityków m.in. Wolności, Republikanów i Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego. Na czele ugrupowania stanął wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas tarnowskiej konferencji prezes zarządu okręgowego Stanisław Bukowiec poruszył temat aktualnej sytuacji partii oraz odniósł się do zmian gospodarczych, które rząd i parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy chcą przeprowadzić w celu uproszczenia przepisów dla przedsiębiorców. – „Konstytucja dla Biznesu” to pakiet 5 ustaw zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie będzie największą reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat. Zmiany obejmą 200 ustaw – mówił Stanisław Bukowiec. Szczegółowe projekty w tym zakresie przedstawił wiceprezes zarządu okręgowego Dawid Solak – Najważniejsze zapisy projektu to stopniowa likwidacja numeru REGON, a w zamian korzystanie tylko z NIP-u oraz tzw. działalność nierejestrowa – drobna działalność osób fizycznych, kiedy przychody nie przekraczają miesięcznie 50% minimalnego wynagrodzenia, będzie zwolniona z płacenia składek ZUS. Istotne jest również wprowadzenie zasad traktowania przedsiębiorcy przez urzędnika, a więc „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy oraz rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na korzyść przedsiębiorcy.

Ustawy o innowacji przygotowane przez ministerstwo rozwoju oraz ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego w ogromnym stopniu pozwolą na rozwój polskiego biznesu, dzięki ulgom na nowe technologie, a także pomogą młodym zdolnym polskim naukowcom.

Kamil Jastrzębski – wiceprezes zarządu okręgowego, który z grupą młodych ludzi dołączył do Porozumienia z partii Wolność, przedstawił poprawki ugrupowania Jarosława Gowina do ordynacji wyborczej. Projekt pozostawienia JOW-ów w małych okręgach oraz wydłużenie kadencji samorządowej do 5 lat został przyjęty przez podkomisję sejmową.

Porozumienie przygotowuje się do wyborów samorządowych. – Zgodnie z ustaleniami centralnymi, w wyborach do sejmiku kandydaci naszego ugrupowania będą obecni na wspólnych listach z Prawem i Sprawiedliwością, natomiast w wyborach do rad powiatowych, gmin, wyborach prezydenta, burmistrzów i wójtów – możliwy jest wspólny start z PiS-em bądź wystawienie własnych list. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. – mówi Stanisław Bukowiec. W Tarnowie kandydatem na prezydenta miasta z ramienia Porozumienia jest Grzegorz Kądzielawski.

Ugrupowanie w regionie tarnowskim liczy już ok. 100 członków, dołączają do niego nowe środowiska: wolnościowe, republikańskie oraz samorządowe. Powiatowe koła Porozumienia działają w Tarnowie, Bochni, Brzesku i Wieliczce. W Radzie Powiatu Wielickiego ugrupowanie ma największą liczbę radnych. Zarząd Porozumienia w okręgu tarnowskim poza wcześniej wymienionymi tworzą również Łukasz Pasierb, Karol Klima, Szymon Sacha i Jan Hućko.