Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-05-04 18:15:27 przez eb

Partytura i ogród – wystawa poświęcona pamięci Krzysztofa Pendereckiego

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki od 4 maja zaprasza na nową wystawę – „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki” poświęconą pamięci zmarłego w 2020 roku prof. Krzysztofa Pendereckiego.

W 2003 roku Maria Anna Potocka, dyrektor Bunkra Sztuki nakręciła w Lusławicach film z udziałem Krzysztofa Pendereckiego pod tytułem „Partytura i ogród”. Kompozytor ujawnia w nim zasady warsztatu kompozytorskiego oraz opowiada o metodzie graficznej pozwalającej naszkicować symfonię na jednej kartce. Swoje doświadczenia muzyczne odnosi do ogrodu – park, który stworzył w Lusławicach, oparł na formie symfonii. Film stał się punktem wyjścia do przygotowania wystawy zatytułowanej Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki.

Wystawa, którą od 4 maja można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (pałac Potockich, Rynek Główny 20) proponuje wgląd w myślenie o muzyce i ogrodzie. Obejmuje prywatne szkice – tak zwane prepartytury – oraz rysunkowe koncepcje ogrodu.

Na wystawie znajdziemy także portrety Krzysztofa Pendereckiego autorstwa Beaty Stankiewicz, Marcina Maciejowskiego, Bartka Materki, fotografie Mariana Eilego z cyklu Rewizyta – Salvador Dali u państwa Pendereckich oraz dokumentację fotograficzną parku w Lusławicach autorstwa Marka Bebłota, Bartka Barczyka i Marii Anny Potockiej.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej bunkier.art.pl.