Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-05-26 20:05:55 przez eb

Pasjonaci camperów spotykają się w Krakowie

Od wczoraj trwa w Krakowie niezwykła impreza: 60 - ty zlot caravaningowy Europa Rally 2023. Gościny niemal 300 camperom z całej Europy użyczyło Muzeum Lotnictwa na swych zielonych terenach.

Na zlocie spotkają się reprezentanci: Polski, Szwecji, Niemiec, Słowacji, Czech, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Węgier, Holandii, Włoch, Słowenii, Serbii, Luksemburga, Belgii, Chorwacji, Litwy, Finlandii, San Marino, Szwajcarii i Estonii.

Pierwszy, europejski camperowych zlot 60 załóg odbył się w luksemburskim Remich w 1961 roku i od tej pory w różnych zakątkach Europy kontynuowana jest ta wspaniała tradycja spotkań pasjonatów caravaningu. W tym roku, właśnie w Małopolsce odbywa się jubileuszowa 60. edycja wydarzenia.

Głównym celem zlotu jest nawiązywanie przyjaźni między turystami z wielu europejskich krajów, a także poznawanie kultury i tradycji poszczególnych regionów. Podczas tegorocznej edycji dla uczestników przewidziane są atrakcyjne wycieczki po Krakowie i Małopolsce. Czeka na nich między innymi zwiedzanie Starego Miasta, Kopalni Soli w Wieliczce, malowanych chaty w Zalipiu, rejs statkiem do Tyńca, oraz spływ tratwami Dunajcem.

W piątek, o godz. 15.30 wydarzenie zainicjuje wielka Parada Narodów, w której tradycyjnie udział biorą wszyscy uczestnicy zlotu, z narodowymi flagami.

W uroczystym otwarciu zlotu udział weźmie prezydent Międzynarodowej Federacji Campingu i Caravaningu - João Alves Pereira oraz Prezydent Europa Rally – Kees Splint.

Podczas 5-dniowego spotkania caravaningowcy z całej Europy oprócz zwiedzania i wspólnego spędzania czasu, będą mieli okazję spróbować produktów regionalnych oraz małopolskich win, w czasie specjalnie przygotowanego Jarmarku Produktów Regionalnych.

Zaplanowane są też koncerty,  a także różnorodne warsztaty. Nie zabraknie atrakcji w postaci gier i zabaw dla dzieci oraz zabaw tanecznych. Dodatkowo na terenie zlotu zorganizowana zostanie wystawa camperów i przyczep campingowych polskich producentów i dealerów, stoiska z akcesoriami caravaningowymi i sportowymi. 

Wszystkie wydarzenia towarzyszące zlotowi będą ogólnodostępne dla zainteresowanych, można przyjść, popatrzeć, wziąć udział. Impreza potrwa do 29 maja.

Organizatorami zlotu są Polski Związek Motorowy we współpracy z Województwem Małopolskim, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Miastem Kraków, Małopolską Organizacją Turystyczną i Grupą Elcamp. Biurem i zarazem recepcją uczestników zlotu został Camper Małopolski.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli:
• Andrzej Gut-Mostowy – Wiceminister Sportu i Turystyki
• Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
• Prof. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa

    Info i zdjęcie: krakow.pl