Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-04-14 15:29:52 przez system

Patrioty z Zakładów Mechanicznych w Tarnowie?

Przedstawiciele firmy Raytheon, jednej z największych firm przemysłu obronnego na świecie, odwiedzili tarnowskie Zakłady Mechaniczne. Delegacja amerykańskiej firmy, na czele z Mike Shaughnessy, wiceprezesem zintegrowanego łańcucha dostaw Raytheon, pojawiła się w spółce nie bez powodu. Koncern uczestniczy w postępowaniu na dostawcę systemu obrony powietrznej średniego zasięgu dla polskiej armii.

Najważniejszym elementem przyszłej współpracy ma być rozwój systemu Patriot. Tarnowska firma przygotowała ofertę związaną z opracowaniem i dostawami wyrzutni tych rakiet. - Cieszymy się, że wizyta przedstawicieli Raytheon potwierdziła zainteresowanie naszą współpracą – podsumował Krzysztof Jagiełło, prezes Zakładów Mechanicznych.

Zestawy Patriot przeznaczone do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i zaawansowanych statków powietrznych są obecnie używane w 13 krajach. Administracja USA wyraziła zgodę na sprzedaż pocisków dla Polski, a gotowe zmodernizowane wersje zestawów mogłyby być dostarczone do kraju w 2018 r. Jak zapowiada zarząd firmy Raytheon, w przypadku wyboru amerykańskiej broni, polski przemysł obronny będzie włączony w budowę zestawów Patriot nowej generacji i dostosowanie systemu do potrzeb polskiej armii. Ponadto rodzime firmy mogą także oczekiwać zleceń eksportowych od dotychczasowych użytkowników Patriotów na świecie.

Współpraca ZM Tarnów z Raytheonem ma dotyczyć także logistyki i testowania nowych rozwiązań oraz opracowania i koprodukcji nowego systemu dowodzenia i zarządzania.

Raytheon to jeden z największych koncernów zbrojeniowych na świecie, który zatrudnia około 80 tys. pracowników. Prócz systemów obrony powietrznej i antybalistycznej specjalizuje się też w wojskowym sprzęcie lotniczym, systemach naprowadzania, pociskach samosterujących, antyradarowych i rakietowych.