Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-03-16 12:46:42 przez system

Piątkowy Wieczór Nauk Ścisłych w AGH

Z okazji Światowego Dnia Liczby π w Akademii Górniczo-Hutniczej, w piątek 17 marca odbędzie się πiątkowy Wieczór Nauk Ścisłych. Wydarzenie skierowane jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.
πiątkowy Wieczór Nauk Ścisłych jest kontynuacją odbywającej się od sześciu lat Nocy Matematyki. W tym roku, z inicjatywy Prodziekana ds. Studenckich Wydziału Matematyki Stosowanej dr. Jerzego Stochela do królowej nauk – matematyki dołączyły także chemia i fizyka. Projekt adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w wieku 11-15 lat zainteresowanych naukami ścisłymi.

W czasie spotkania zaplanowano szereg wykładów, warsztatów i eksperymentów. Spotkanie rozpocznie się wykładem inauguracyjnym zatytułowanym Na zmarszczki rad, czyli słów kilka o promieniotwórczości, który wygłosi dr inż. Paweł Janowski (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej). Następnie uczestnicy zostaną podzieleni na mniejsze grupy i będą mogli wziąć udział w pokazach oraz grach logicznych przygotowanych przez pracowników i studentów AGH z różnych wydziałów. Patronat nad wydarzeniem objął Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Organizację wspierają Fundacja dla AGH oraz Fundacja im. Profesora Kazimierza Bartla.

Dzień liczby π (3,14) obchodzony jest 14 marca. Data nie jest przypadkowa – w zapisie amerykańskim (najpierw miesiąc, potem dzień) 14 marca zapisujemy jako 3.14, co odpowiada wartości liczby π. Dzień ten służy przede wszystkim promocji matematyki i nauk ścisłych.

Tegoroczne spotkanie z wiedzą w teorii i praktyce odbędzie się na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH (budynek D-10) w godzinach 18:00-22:00.