Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-20 15:40:04 przez system

Pierwsza Dama w Brzesku

Agata Kornhauser-Duda przyjechała w czwartek 19 maja do Brzeska, aby wziąć udział w organizowanym w Szkole Podstawowej nr 2, 24-godzinnym maratonie czytania. W tym roku odbyła się już ósma edycja maratonu, którego główną organizatorką jest polonistka z brzeskiej „dwójki” Agata Podłęcka, która do czytania przekonuje nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Radosne czytanie to szczęśliwe dzieciństwo”.

Całodobowe czytanie rozpoczęli burmistrz Grzegorz Wawryka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku Maria Marek, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Ojczyk i prof. Edward Dobrzański, aktor scen krakowskich i były rektor PWST w Krakowie.

Pani Prezydentowa po przywitaniu się z dziećmi, opowiadała im o zagrożeniach jakie wynikają z rozwoju technologii elektronicznych i ich popularność wśród dzieci i młodzieży. Mówiła także o tym, że żadne urządzenie elektroniczne nie zastąpi książki, ani właściwych relacji międzyludzkich. Pierwsza Dama przeczytała dzieciom fragment powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” opowiadający o spotkaniu Nel ze słoniem. Książka nie była wybrana przypadkowo, gdyż 2016 rok jest uchwałą Senatu ustanowiony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Pani Prezydentowa przeczytała także urywek trzeciej części przygód o Mikołajku, autorstwa Rene Goscinnego pod tytułem ”Mikołajek i inne chłopaki”.

Podczas spotkania Agata Kornhauser-Duda zdradziła, że jej ulubioną książką w czasach dzieciństwa, obok wierszy Tuwima i Brzechwy była „Malutka czarownica” niemieckiego pisarza Otfrieda Preusslera, której polskie wydanie ilustrowała Danuta Konwicka.

Blisko godzinne spotkanie zakończone zostało spotkaniem Prezydentowej z samorządowcami Brzeska oraz gronem nauczycielskim szkoły. Pani Prezydentowa dokonała również wpisu w księdze pamiątkowej szkoły. Na spotkaniu obecni byli także rodzice i zaproszeni do czytania goście.