Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-12-07 15:37:11 przez system

Pierwszy kurs nowego autobusu

Są nowe, niskopodłogowe, ekologiczne i wykonane z materiałów niepalnych. Mowa o pięciu autobusach polskiej firmy Solaris Urbino 12, które w środę, 9 grudnia, wyjadą na tarnowskie ulice. Jak informuje Jerzy Wiatr, prezes MPK, nowe pojazdy pojawią się na 19 spośród 28 linii autobusowych. 7 grudnia odbyła się oficjalna prezentacja autobusów, połączona z przekazaniem symbolicznego klucza i jazdą testową.

- Transport publiczny jest jednym z najważniejszych systemów każdego miasta, a w szczególności aglomeracji tarnowskiej. Tych pięć autobusów poprawi komfort podróżowania - mówił prezydent Roman Ciepiela podczas spotkania dodając, że zakup nowych pojazdów ma także zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej.

Autobusy firmy Solaris to trzeciej generacji, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów. Autobusy napędzane są silnikami diesla amerykańskiej firmy Cummins, spełniającymi najwyższą normę ekologiczną EURO 6, co oznacza znaczą redukcję zanieczyszczeń oraz niskie zużycie paliwa. Wyposażenie zawiera także system gaśniczy komory silnika, system informacji pasażerskiej, systemy poprawiające trakcję (ABS, ASR) oraz łącze USB do ładowania telefonów. Nad bezpieczeństwem pasażerów ma czuwać monitoring z siedmioma kamerami i obrazem HD. Nowe autobusy wyróżnia również zupełnie nowoczesna stylistyka wnętrza, inna niż dotychczas stosowana. W pojazdach przewidziano 98 miejsc, w tym 31 miejsc siedzących i osiem miejsc z tzw. poziomu niskiej podłogi przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Nowe pojazdy to udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przyciski w autobusie zostały dostosowane do potrzeb osób niewidomych, które dodatkowo o trasie przejazdu zostaną poinformowane za pomocą głosowego systemu zapowiedzi. Autobusy zawierają również mocowanie wózka inwalidzkiego i rampę z przyciskiem wezwania kierowcy oraz funkcję przyklęku na przystanku. Ponadto osoby niepełnosprawne będą mogły nabyć specjalnie przygotowany pilot, który poinformuje o numerze linii i kierunku, w którym zmierza. - To nowoczesny system, który chcemy wprowadzić we wszystkich pojazdach - informuje prezes Jerzy Wiatr. Szczegóły w tej sprawie, czyli m.in. miejsce odbioru takiego sprzętu, będą znane wkrótce.

Zadowolenia z zakupionych autobusów nie kryją również kierowcy, którzy wskazują przede wszystkim na ich funkcjonalność i komfort jazdy. - Dzięki kamerom mamy podgląd na to, co w danej chwili dzieje się w autobusie i w razie potrzeby możemy reagować na bieżąco. W nowych pojazdach jest także lepsza widoczność - wymienia Robert Skrzyniarz, kierowca autobusu testowego. Wraz z zakupem nowych autobusów MPK zdecydowało się zmienić także służbowe stroje kierowców.

Za pięć autobusów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zapłaciło około 5,5 miliona złotych ze środków własnych. Pojazdy te stanowią wkład własny spółki do projektu zakupu ze środków unijnych co najmniej 45 autobusów. Wszystko to ma się przyczynić do obniżenia średniego wieku tarnowskiego taboru, który obecnie wynosi 15 lat. Zakończenie realizacji tej inwestycji zaplanowano na rok 2017. Wówczas średnia wieku pojazdów komunikacji miejskiej ma wynieść pięć lat.