Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-01-14 22:37:36 przez system

Piknik „Bezpieczna Polska” na krakowskim Rynku

Były występy Orkiestry Wojskowej z Krakowa, pokazy musztry, sprzętu oraz uzbrojenia wojskowego, zabawy i konkursy dla dzieci oraz ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wojskowa grochówka. Tak Kraków włączył się w oficjalne powitanie wojsk amerykańskich w naszym kraju. Pikniki pod hasłem „Bezpieczna Polska” odbyły się w całej Polsce w sobotę 14 stycznia i były objęte patronatem ministra obrony narodowej.

Amerykańscy żołnierze przyjechali do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Ich uroczyste powitanie odbyło się w Żaganiu z udziałem premier Beaty Szydło i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Jak szefowa polskiego rządu powiedziała w swoim – transmitowanym m.in. na telebimie na krakowskim Rynku – przemówieniu, w ten sposób jej gabinet dopełnił swojego zobowiązania, które podjął wobec Polaków w trosce o bezpieczeństwo naszych rodaków i naszej ojczyzny.

  • Właśnie realizowanie takich przedsięwzięć, budowanie wspólnie z naszymi sojusznikami strategii wojskowych i obronnych, nakierowanych na pokojowe budowanie bezpieczeństwa są celem, który sobie stawiamy – podkreśliła Beata Szydło.

Krakowian i turystów zgromadzonych na krakowskim Rynku powitali wojewoda małopolski Józef Pilch, konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler oraz szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, płk Marcin Żal.

- Przybycie amerykańskich żołnierzy do Polski to historyczna chwila i wielkie wydarzenie, o którym jeszcze długo będziemy mówić! Cieszmy się wspólnie i świętujmy – tak, jak cieszyliśmy się w lipcu podczas Ogólnopolskich Dni NATO! – powiedział w swoim wystąpieniu wojewoda Józef Pilch.

  • Wzmocnienie wschodniej flanki NATO to moment, na który długo czekaliśmy. To także cel, który wyznaczał sobie jeszcze świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński. Dzięki staraniom i zabiegom dyplomatycznym prezydenta Andrzeja Dudy i rządu pani premier Beaty Szydło obecność wojsk amerykańskich w Polsce stała się faktem – dodał wojewoda.